Zelensky shkarkon komandantin e lartë ushtarak ukrainas

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Volodymyr Zelensky ka shkarkuar një komandant të lartë ushtarak ukrainas që ndihmonte në udhëheqjen e luftës kundër Rusisë në lindje të vendit.

Sipas mediave të huaja, presidenti ukrainas shkarkoi Eduard Moskalyov si komandant të forcave të përbashkëta të Ukrainës në një dekret të shpallur të dielën.

Ai nuk ka dhënë asnjë arsye për këtë lëvizje ndërkohë që as llogaritë e forcave të përbashkëta në Facebook dhe as në Twitter nuk përmendën shkarkimin.

Forcat e përbashkëta janë përfshirë në beteja në rajonin e Donbasit në lindje të vendit.

Forcat ruse janë ende duke u përpjekur për të marrë dy rajonet lindore që përbëjnë Donbasin dhe presidenti ukrainas e ka përshkruar situatën ushtarake në lindje si të vështirë dhe të dhimbshme.

Njësitë pro-Moskës po përqendrojnë përpjekjet e tyre në qytetin lindor të Bakhmut, si pjesë e përpjekjeve të saj për të marrë kontrollin e rajonit të Donbas.

Zelensky përmendi Moskalyov në një fjalim të përditshëm të premten kur renditi komandantët ushtarakë me të cilët kishte folur.

Komandanti kishte qenë në këtë post që nga marsi i kaluar, menjëherë pasi Rusia filloi agresionin mbi Ukrainë.

TË FUNDIT
1 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
1 ditë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 ditë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
2 ditë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
3 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

ME TE LEXUARA

2 ditë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
1 ditë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
1 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
2 ditë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

INFO

NA NDIQ