Zelensky shokon botën me deklaratën e fundit: Putini ka mundësi që ka vdekur!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u tha liderëve botërorë se ai ‘nuk është i sigurt nëse presidenti i Rusisë është “ende gjallë” – pas më shumë raportimeve në media që po qarkullojnë për shëndetin e Vladimir Putin.

Zelensky ka thënë se Putin mund të ketë vdekur pas raportimeve të reja për shëndetin e ‘ligë’ të tiranit rus, raporton “Daily Star”, përcjell “Bota sot”.

Putini thuhet se vuan nga kanceri, sëmundja e Parkinsonit ose të dyja. Këto thashetheme u rikthyen në qendër të vëmendjes, kur u mësua se ai nuk do të filmohej topless duke bërë zhytjen e tij tradicionale në ujërat e ngrira për një festë ortodokse ruse (siç është zakonisht çdo vit).

Kjo erdhi vetëm disa ditë pasi një i dyshuar i brendshëm i Kremlinit pretendoi se Putini vuan nga “dobësia, marramendja dhe mungesa e oreksit” të shkaktuara nga terapia me ilaçe.

Duke iu drejtuar udhëheqësve botërorë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, Zelensky shkoi një hap më tej dhe sugjeroi se Putini mund të ketë vdekur tashmë.

Ai tha: “Për momentin nuk e kuptoj me kë të flas. Nuk jam i sigurt nëse presidenti i Rusisë është ende gjallë. “Unë nuk e kuptoj nëse ai është ende gjallë ose se është ai që po merr vendime”.

Kremlini ka vazhduar të mohojë pretendimet se Putin është i sëmurë. Thënë kështu, disa teori të konspiracioni rreth “një trupi të dyfishtë që zëvendëson një Putin të sëmurë” kanë qenë rreth e rrotull për dekada.

Në fillim të viteve 2000, gjatë ditëve të para të presidencës së tij, thuhej se ai ishte në gjendje të keqe shëndetësore.

Në vitin 2008, Pentagoni përpiloi një studim që pretendonte se despoti vuante nga Asperger. Disa vjet më vonë, shëndeti i tij mendor u vu në dyshim së bashku me përdorimin e dukshëm të botoksit pasi u pa me një sy të zi.

Pas shtyrjes së vizitës së kryeministrit japonez Yoshihiko Noda në Rusi, duke përmendursi shkak “problemet shëndetësore” të Putinit, thashethemet u futën përsëri në veprim në 2012.

Në fillim të këtij viti, shefi i inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës pretendoi se tirani kishte qenë duke luftuar me kancerin për një “kohë të gjatë” dhe se ai do të vdiste “shumë shpejt”. Kyrylo Budanov, shefi i Inteligjencës së Mbrojtjes të Ukrainës, tha se burime pranë kreut të Kremlinit konfirmuan se ai vuante nga kanceri./BS

TË FUNDIT
4 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
42 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
5 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
42 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
11 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

LEXO MË SHUMË

20240722183310_big_730x400_36

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

IMG_0006

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

INFO

NA NDIQ