Zelensky viziton rajonin e Khersonit pas goditjes nga përmbytjet

INA
INA

8 Qershor, 2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky vizitoi rajonin e goditur nga përmbytjet Kherson-in, pas shkatërrimit të digës, Nova Kakhovka.

Ai ka potencuar në Telegram se zyrtarët diskutuan situatën operacionale në rajon, duke përfshirë evakuimin e njerëzve nga zonat e mundshme të përmbytjeve dhe ofrimin e mbështetjes për zonat tashmë të përmbytura.

Zelensky u shpreh gjithashtu se zyrtarët diskutuan “perspektivat për rivendosjen e ekosistemit të rajonit dhe situatën ushtarake operacionale në zonën e fatkeqësive të shkaktuara nga njeriu”, shkruan BBC.

“Është e rëndësishme të llogaritet dëmi dhe të ndahen fonde për të kompensuar banorët e prekur nga fatkeqësia dhe të zhvillohet një program për të kompensuar humbjet ose për të zhvendosur bizneset brenda rajonit Kherson”, ka shkruar ai.

Të paktën 600 kilometra katrorë (232 milje katrorë) të rajonit jugor, Kherson të Ukrainës janë përmbytur pas shembjes së digës Nova Kakhovka të martën, sipas një komandanti ushtarak rajonal.

Ujërat e përmbytjeve janë rritur në një nivel mesatar prej 5.61 metrash, është shprehur Oleksandr Prokudin, kreu i administratës ushtarake rajonale Kherson, në një deklaratë në Telegram.

Shembja e digës dhe hidrocentralit ka dërguar rrëke uji që derdhen poshtë lumit Dnipro, shkruan CNN.

Gati 2 mijë njerëz tani janë evakuuar nga “zona e rrezikut”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ