Zeqirija Ibrahimi: Nuk e përshëndesim që Stoillkoviqi të jetë në Qeveri, por edhe “Lista sërpska” vazhdimisht është në pushtet në Kosovë

Picture of ina-online
ina-online

17/06/2024

Zeqirija Ibrahimi nga Alternativa ka folur për propozimin e VMRO-DPMNE-së që Ivan Stoillkoviq të jetë ministër në Qeverinë e re.

Në DailyClick në TV21, Ibrahimi tha se nuk e pashëndetin propozimin e Qeverisë dhe se nuk kanë pretendime që t’i caktojnë kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoskit se cilin duhet ta bëjë ministër.

Megjithatë kujtoi se edhe në Kosovë vazhdimisht është në pushtet partia, siç e vlerësoi edhe ai, me retorikë putiniste, të Aleksandar Vuçiqit – “Lista sërpska”.

“Nuk është një lajm i mirë, sigurisht. Ne nuk jemi duke e përshëndetur që Stoillkoviq do të jetë pjesë e Qeverisë, por dua t’jua kujtoj se “Lista sërpska”, me retorikë putiniane, me retorikë të Vuçiqit është vazhdimisht në Qeveri të Kosovës.

Por nuk është se duhet marrë shembull?
Jo, e kam fjalën që nuk jemi ne ata që gjërat që nuk janë në kompetencën tonë, t’i marrim përsipër. Sigurisht se nuk lejojmë që zotëri Mickoski të caktojë se kush duhet të bëhet ministër nga VLEN, por as ne nuk kemi pretendime që atij t’i caktojmë se bëjë ministër atë apo këtë… Sigurisht se retorika e Stoillkoviqit nuk është aspak e përshtatshme për shqiptarët dhe as për shtetin e Maqedonisë së Veriut, por as për rrethanat e fqinjësisë së mirë me Kosovën”, tha Ibrahimi./TV21

TË FUNDIT
1 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
6 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
7 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
1 ditë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
7 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
2 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ