Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Picture of INA
INA

20/05/2024

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, ka vdekur pasi helikopteri në të cilin po udhëtonte ishte rrëzuar.

Rrënojat e helikopterit që po bartte Raisin dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Hossein Amirabdollahian, u gjetën në mëngjesin e së hënës, pas një operacioni të shpejtë kërkimi.

“Presidenti Raisi, ministri i Punëve të Jashtme dhe të gjithë pasagjerët e helikopterit janë mbytur”, i ka thënë Reutersit një zyrtar i lartë Iranian, duke kërkuar që të mos i përmendet emri.

Më vonë, vdekjen e tij e ka konfirmuar edhe zëvendëspresidenti i këtij shteti, Mohsen Mansouri.

Raisi shihej si pasardhësi potencial i Liderit Suprem, Ajatollah Ali Khameneit.

TË FUNDIT
11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
5 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
5 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

ME TE LEXUARA

11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

INFO

NA NDIQ