Zgjatja e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra është e pavlerë, bie ndesh me Kushtetutën

ina-online
ina-online

22/02/2024

Zëvendëskryeministri për çështje evropiane dhe ish-ministri i drejtësisë, Bojan Mariçiqi deklaroi sot se ndryshimet në Ligjin për dokumentet e udhëtimit për zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra janë joserioze.

“Ndryshimet në Ligjin për dokumentet e udhëtimit për vazhdimin e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra janë joserioze dhe janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me Kushtetutën”, deklaroi Mariçiq.

Sipas tij, nuk mundet që vlefshmëria e dokumeteve të vlejë vetëm brenda vendit, ndërsa jashtë vendit jo sepse do të shkaktonte më shumë vështirësi për qytetarët.

“Në Qeveri është diskutuar dhe është kërkuar nga MPB, normal me ndihmën e të gjithëve që të bisedohet me kompaninë e cila a fituar tenderit për prodhimin e pasaportave që t’i kërkohet përshpejtimi i dinamikës së nxjerrjes së tyre, me çka deri në verë të mund të ndryshohen të gjitha dokumentet personale”, deklaroi Mariçiq.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ