Zgjedhja e rektorit të ri të “Kirili e Metodi”, gjashtë profesorë në garë

INA
INA

30/05/2023

Gjashtë profesorë të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” garojnë për rektor. Zgjedhja e rektorit të ri të “Kirilit e Metodit” bëhet me votim të fshehtë nga 1419 votues në 23 fakultete dhe pesë institucione të UKM-së. Pas përfundimit të votimit, njësitë zgjedhore dërgojnë rezultatet deri te Komisioni Zgjedhor universitar dhe sipas afatit, rezultatet do të duhet të shpallen deri në fund të ditës. Pas shpalljes së rezultateve, vijon periudha e dorëzimit të ankesave në afat prej tre ditëve, përkatësisht nga 31 maji deri më 5 qershor. Pas shqyrtimit të ankesave eventuale, Komisioni Zgjedhor Universitar, më 6 qershor i publikon rezultatet përfundimtare. Në rast të nevojës për rivotim, votimi do të organizohet më 9 qershor, ndërsa rezultatet publikohen po atë ditë. Mandati i rektorit të ri do të jetë nga 16 shtatori i këtij viti deri më 15 shtator të vitit 2026. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ