Zgjedhje në shtator me Qeveri gjithëpërfshirëse, propozon Trajanovi

ina-online
ina-online

14 Korrik, 2023

Partia Lidhja Demokrate (DS) e Pavle Trajanov që ka një deputet në Kuvend propozon zgjedhje të parakohshme në shtator.

“Për Lidhjen Demokratike interesi kryesor kombëtar, strategjik dhe shtetëror është zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Krahas zgjedhjeve duhet të ketë marrëveshje edhe për drejtimet strategjike të Maqedonisë që të ecë përpara! DS përfaqëson edhe kompromisin e mundshëm, të sugjeruar nga lideri i VMRO-DPMNE- zgjedhjet në shtator”, thekson partia e Pavle Trajanov që muaj më parë u largua nga Qeveria aktuale, përcjell INA.

Kjo parti, përmes një komunikate, thotë se Maqedonia deri më tani ka bërë shumë kompromise, por ndryshimi i Kushtetutës për përfshirjen e bullgarëve në të, pa reciprocitet dhe garanci nga BE-ja, nuk mund të jetë kompromis.

DS ka një plan: Së pari, një marrëveshje për qëllimet strategjike dhe reformat rrënjësore në sistemin e drejtësisë, shtetin e së drejtës; së dyti, miratimi i një Kushtetute të re, pa Badenter, balancues dhe zgjidhje të tjera që mbytin demokracinë dhe zhvillimin e shtetit; së treti, mbajtja e zgjedhjeve parlamentare në shtator.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

begaj bajden

Vizita në SHBA, Presidenti Begaj publikon foton krah Presidentit Biden dhe Zonjës së Parë

albin kurti

Kurti: Greqia është më afër njohjes së Kosovës si shtet

kiara-foto

Kiara Tito shkëlqen në paraqitjen e radhës në rrjete sociale (foto)

daniel server

Serwer: Escobar e Hill besojnë se e kanë çuar Serbinë kah Perëndimi, por faktet e thonë të kundërtën

kartela-lojera-onlin-696x463

Mashtrohet maqedonasja, paguan pushimin në një profil të rremë serb në facebook (FOTO)

xhuliana nura

Xhuli befason, tregon se me kë është martuar! (FOTO)

shefqet krasniqi radovani

Shefqet Krasniqi e quan “vëlla” serbin Radovan që u konvertua në mysliman

Screenshot_2023-08-09-22-22-02-178-edit_com.instagram.android

Këngë me qifteli për Luizin (video)

kurti-kasami-tetove

Agjenda e vizitës së kryeministrit Albin Kurti në Komunën e Tetovës

INFO

NA NDIQ