Zgjedhjet e parakohshme, Taravari flet se a i konvenojnë dhe a do sfidohet BDI

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari theksoi për “Utrinski Brifing” se zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë të pashmangshme.

“Për mendimin tim është e pashmangshme që zgjedhjet e parakohshme të mbahen diku në shtator”, tha Arben Taravari.

Ai shton se koha do të tregojë, dhe anketat thonë se LSDM është një anije që fundoset sepse brenda ka përçarje.

Taravari thotë se BDI-së nuk i pëlqejnë as zgjedhjet e parakohshme parlamentare, duke qenë se në qytetet më të mëdha ku jetojnë shqiptarët i humbën zgjedhjet lokale.

Lidhur me kërkesën e partive më të vogla që janë pjesë e mazhorancës qeveritare që i dhanë afat qeverisë së re deri më 15 prill për të ndryshuar modelin zgjedhor në një zonë zgjedhore, Taravari thotë se AA është për një listë të hapur zgjedhore me tetë njësi, përcjell INA.

“Partitë e vogla që kanë 3-4 deputetë kushtëzojnë edhe qeverinë, e cila mund të shkaktojë krizë. Ne përgjithësisht jemi për lista të hapura, por qëndrimi ynë është që të kemi tetë zona. Argumenti ynë për këtë është se në Maqedoni ekzistojnë tetë rajone të zhvillimit ekonomik. Nëse duam demokratizimin e shoqërisë, ai duhet të fillojë nga partitë dhe prandaj duhet të shkojmë me lista të hapura zgjedhore. Ne jemi të gatshëm të diskutojmë dhe të paraqesim argumentet tona. “Por dyshoj se zgjedhjet e ardhshme do të ndryshojnë”, tha Taravari.(INA)

TË FUNDIT
57 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
11 orë
Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë
1 ditë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
6 orë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
20 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
1 ditë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ