Zgjedhjet e parakohshme, Taravari flet se a i konvenojnë dhe a do sfidohet BDI

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Janar, 2022

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari theksoi për “Utrinski Brifing” se zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë të pashmangshme.

“Për mendimin tim është e pashmangshme që zgjedhjet e parakohshme të mbahen diku në shtator”, tha Arben Taravari.

Ai shton se koha do të tregojë, dhe anketat thonë se LSDM është një anije që fundoset sepse brenda ka përçarje.

Taravari thotë se BDI-së nuk i pëlqejnë as zgjedhjet e parakohshme parlamentare, duke qenë se në qytetet më të mëdha ku jetojnë shqiptarët i humbën zgjedhjet lokale.

Lidhur me kërkesën e partive më të vogla që janë pjesë e mazhorancës qeveritare që i dhanë afat qeverisë së re deri më 15 prill për të ndryshuar modelin zgjedhor në një zonë zgjedhore, Taravari thotë se AA është për një listë të hapur zgjedhore me tetë njësi, përcjell INA.

“Partitë e vogla që kanë 3-4 deputetë kushtëzojnë edhe qeverinë, e cila mund të shkaktojë krizë. Ne përgjithësisht jemi për lista të hapura, por qëndrimi ynë është që të kemi tetë zona. Argumenti ynë për këtë është se në Maqedoni ekzistojnë tetë rajone të zhvillimit ekonomik. Nëse duam demokratizimin e shoqërisë, ai duhet të fillojë nga partitë dhe prandaj duhet të shkojmë me lista të hapura zgjedhore. Ne jemi të gatshëm të diskutojmë dhe të paraqesim argumentet tona. “Por dyshoj se zgjedhjet e ardhshme do të ndryshojnë”, tha Taravari.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

Saimir_Tahiri

Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

INFO

NA NDIQ