Zgjedhjet lokale në Turqi: Erdogan në betejë me rivalin kryesor

ina-online
ina-online

31/03/2024

Turqit po votojnë në zgjedhjet komunale të fokusuara në përpjekjen e presidentit Recep Tayyip Erdogan për të rimarrë kontrollin e Stambollit nga rivali Ekrem Imamoglu, i cili synon të ripohojë opozitën si një forcë politike pas disfatës së ashpër në zgjedhjet e vitit të kaluar.

Kryebashkiaku i Stambollit Imamoglu i dha Erdoganit dhe Partisë së tij AK goditjen më të madhe elektorale të dy dekadave në pushtet me fitoren e tij në votimin e vitit 2019. Presidenti u kundërpërgjigj në vitin 2023 duke siguruar rizgjedhjen dhe një shumicë parlamentare me aleatët e tij nacionalistë.

Rezultatet e së dielës tani mund të përforcojnë kontrollin e Erdoganit mbi Turqinë anëtare të NATO-s, ose të sinjalizojnë ndryshim në peizazhin e ndarë politik të ekonomisë kryesore në zhvillim.

Qendrat e votimit u hapën në orën 7 të mëngjesit në Turqinë lindore dhe gjetkë në orën 8 të mëngjesit, me më shumë se 61 milionë njerëz të regjistruar për të votuar. Votimi përfundon në orën 17:00. dhe rezultatet fillestare priten deri në orën 22:00.

Në Stamboll, një qytet me 16 milionë banorë që drejton ekonominë e Turqisë, sondazhet sugjerojnë një garë të ngushtë pasi Imamoglu përballet me një sfidë nga kandidati i AKP-së Murat Kurum, një ish-ministër., raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv

Rezultatet ka të ngjarë të formësohen pjesërisht nga problemet ekonomike të nxitura nga inflacioni gati 70% dhe nga votuesit kurdë dhe islamikë që peshojnë performancën e qeverisë. Disa votues thanë se partia në pushtet kishte bërë mjaft për të provuar veten.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ