Kryesia e BDI-së merr vendimin e radhës për zgjedhje në Çair, Mexhiti: Po instalohen skenaret e Menduh Thaçit

Picture of INA
INA

02/06/2023

Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik per Integrim në një mbledhje siç thuhet të fundit ka marrë një vendim tjetër të radhës lidhur me zgjedhjet në komunën e Çairit.

Siç mësohet në mbledhjen e fundit të mbajtur në Tetovë ka vendosur shefat e komisioneve komunale per zgjedhjet brendapartiake qe do të mbahen më 2 korrik të vitit 2023, ashtu që me propozim të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti për shef të komisionit komunal zgjedhor në degën e BDI Çair është caktuar ish drejtori i Inspektoratit Teknik, Ekrem Bunjaku.

Por nga ana tjetër, Izet Mexhiti nënkryetari i BDI-së nga radhët e fraksionit thotë për INA se nuk janë ftuar dhe njoftuar lidhur me këtë mbledhje dhe vendim të ndërmarrë në mënyrë të fshehtë klandestine.

“Thirren në mbledhje të kryesisë ku nuk kemi qenë të ftuar. Kjo tregon një ndër arsyet se përse I bëjnë këto mbledhje të kryesisë në mënyrë të fshehtë klandestine. E dyta, harruan që Bujarin e caktuan në mënyrë jostatutare. Tash kanë caktuar shefin e zgjedhjeve të komisionit komunal. Prap kanë thyer statutin. Edhe parimi një anëtar, një vote është njejtë jostatutar. Kjo është vetëm një tendencë për të tregu kinse aplikojnë procedure të lartë demokratike. Ndërsa, paraprakisht dihet se kush bëhet kryetar dege”, thotë Mexhiti.

Sipas tij, edhe anëtarësimi po bëhet në mënyrë të selektume pasi frikësohen nga rezultatet. “Me një fjalë nuk dihet kush hand he kush pi aty. Me keqardhje konstatojmë se z.Ahmeti ka bërë shkelje të rënda statutare. Por edhe në këtë mënyrë Grubi po instalon frymën dhe skenarë të PDSH dhe Menduh Thaçit”, thekson Mexhiti.(INA)

TË FUNDIT
17 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
9 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
5 orë
Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe
11 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
9 orë
Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë
1 ditë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ