Zgjedhjet në veri, Konjufca i prerë: Nuk shtyhen më!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit nuk do të shtyhen. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca e bëri të qartë se shtyrja e mëparshme e votimeve u krye në marrëveshje me ndërkombëtarët për shkak të situatës delikate në ato momente në zonat në fjalë.

Por pavarësisht sinjaleve për bojkotim të votimeve që mbërrijnë nga serbët në veri, autoritetet kosovare duken mjaft të vendosura për këtë çështje.

“Mendoj që shtyrja e dytë do të ishte e paarsyeshme. Së pari ajo çfarë duhet të bëjmë është që të sigurohemi se secili institucion po e kryen detyrën e vet sipas detyrimeve kushtetuese. E pastaj kur i marrim rezultatet zgjedhore, atëherë do të shihet dhe do të hyjmë në një etapë tjetër. Por këtë etapë nuk mund ta paragjykojmë para 23 prillit”, u shpreh Konjufca.

Kreu i legjislativit bëri thirrje për qetësi në veri, ku sipas tij, rreziku i destabilizimit të situatës mbetet i lartë.
“Tani kemi nevojë për qetësi dhe ju bëjë thirrje të gjithë qytetarëve të cilët jetojnë në atë pjesë që të mos bien pre e veprimeve të cilat mendoj që dirigjohen, jo brenda Kosovës, por kryesisht në anën tjetër, pra nga Serbia…. Meqenëse edhe zgjedhjet po afrohen tash, pra pas dhjetë dite është data e zgjedhjeve, nuk janë të rastësishme të gjitha këto që po ndodhin, meqë është një tendencë e qartë që te destabilizohet ajo pjesë e vendit, përpara zgjedhjeve të 23 prillit.

Me qëllim që të delegjitimohet i gjithë procesi, që edhe në anën tjetër të krijohet përshtypja e rrejshme por me mjete të dhunshme që pa Listën Serbe edhe pa këto struktura nuk ka qetësi dhe paqe në pjesën e veriut të Kosovës”, u shpreh Konjufca.
Konjufca ua bëri të qartë më tej serbëve se pa pjesëmarrjen e partive politike të tyre në zgjedhjet e 23 prillit, nuk do të ketë formim të Asociacionit./TCH

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ