Zgjedhjet presidenciale: Ka pasur premtime që si lejon kushtetuta

Picture of INA
INA

21/04/2024

Presidenti ka ndikim në politikën e jashtme, por nuk mund të bëjë më shumë se sa përcakton kushtetuta, thotë Iljaz Sabriu, diplomat karriere duke fole për emisionin Programi 200, (i cili transmetohet në Alsat)
Gjatë fushatës për zgjedhje presidencial ka pasur premtime nga kandidatë që janë jashtë kompetencave të presidentit që i jep kushtetuta, sipas z. Sabriu presidenti veç mund të marrë nisma për ndryshim kushtetuese ose ndryshim marrëveshjesh ndërkombëtare. Por një gjë e tillë është në kompetencë të parlamentit dhe qeverisë dhe nismat e Presidentit mund të mbesin veç në letër.

Presidenti veç mund të bëjë kërkesë dhe asgjë më shumë. Megjithatë z. Sabriu thotë se mos koordinimi i Presidentit me Qeverinë për politikën e jashtme vetëm sjell dëm në imazh dhe marrëdhëniet me vendet ose organizatat ndërkombëtare ku aderon Maqedonia e Veriu

TË FUNDIT
20 minuta
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
37 minuta
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
59 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
1 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
2 orë
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
10 orë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri
2 ditë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
1 ditë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
7 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

LEXO MË SHUMË

mexhiti izet

IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

Bekim Qoku

Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

INFO

NA NDIQ