Zgjidhet kryetari i ri i Bashkisë Himarë, ja për kë bëhet fjalë (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Arqile Bollano është zigjedhur kryetar i Bashkisë Himarë. Mësohet se mbledhja e Këshillit Bashkiak u shoqërua me debate dhe diskutime. Ai do të kryejë funksionin e tij si kryetar i komanduar pas dorëheqjes së Blerina Balës dy ditë më parë. Bollano ishte në garë me Pervin Gjikuria i cili gjatë mbledhjes së sotme deklaroi tërheqjen nga gara.

Po ashtu bëhet me dije se kreu i këshillit Bashkiak, Dhimitër Kapaj është shprehur gjatë mbledhjes se sipas statutit caktohet një nga dy nënkryetarët.

“Ushtrimi i mandati fillon në çastin kur bën betimin dhe kur përfundon betimin kandidati pasardhës. Ne jemi përballë këtij fakti pasi edhe në mbledhjen e mëparshme ne kemi pasur këto debate. Por ne duhet të marrim një vendim për të zgjedhur një kryetar për Himarën. Himara nuk është vetëm e jona. Unë rekomandoj që të zgjedhim, ligji e përcakton, janë dy nënkryetarë, të dy burra të nderuar”, tha ai.

Po në këtë mbledhje nuk kanë munguar as zërat pro figurës së Fredi Belerit teksa janë shprehur se ky mandat i takon atij.

“Belerit nuk i është lejuar betimi, dhe gjithë këto debate kanë ardhur vetëm për shkak të kësaj. Mandati i takon Fredi Belerit që është zgjedhur nga sovrani, nga populli. Dua të kujtoj se sot kishim tjetër rend dite, mbledhja duhet të mbahej në orën 10:00 dhe e zhvilluan në orën 16:00. Këtu rregullorja është shkelur kryekëput”, mësohet të ketë thënë një pjesëtaret e kësaj mbledhje.

Arqile Bollano was elected the commanding mayor of the Municipality of  Himara, reacts Arqile Bollano: We have a long way to go, there is no need  to talk - Politike

TË FUNDIT
3 orë
Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës
4 orë
Media britanike “Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik
15 orë
Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean
15 orë
Ilir Meta ndahet nga gruaja
1 ditë
Rritja pa mirëqenie, Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat dhe konsumin për frymë edhe për 2023

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rritja pa mirëqenie, Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat dhe konsumin për frymë edhe për 2023
15 orë
Ilir Meta ndahet nga gruaja
15 orë
Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean
4 orë
Media britanike “Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik
3 orë
Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës

LEXO MË SHUMË

IMG_3396

Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës

vlora2

Media britanike “Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

IMG_3397

Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean

IMG_3396

Ilir Meta ndahet nga gruaja

lypsar

Rritja pa mirëqenie, Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat dhe konsumin për frymë edhe për 2023

Edi Rama

”Kjo quhet Krenari”, Edi Rama reagon pas barazimit të Shqipërisë

plazh villë boshtove kavaje

Ndërron jetë italiani në bregdetin shqiptar

autoblinda shota made in albania

Prezantohet “Shota” në Paris, autoblinda e parë ushtarake shqiptare (VIDEO)

sali berisha

Do vijojë të jetë “non grata” në Britani, vjen reagimi i Berishës pasi humbi gjyqin në Apel

INFO

NA NDIQ