Zgjimi i shqiptarëve

INA
INA

11 Shtator, 2023

Daut Dauti

Fitorja e kombëtares së Shqipërisë dhe barazimi i asaj të Kosovës ka krijuar një dallgë të madhe të emocioneve te shqiptarët. Kjo nuk është eufori. Është një fenomen natyror ku shqiptarët e shfaqin kënaqësinë duke vërtetuar se janë zgjuar dhe janë duke u bërë të rëndësishem dhe jo vetëm në sport (futboll). Por, futbolli, për shkak të fuqisë së masovizimit, është mënyra më efikase e demonstrimit kolektiv të ndjenjave që ka një shoqëri.

Natyrisht që në këtë dallgë janë përfshirë edhe dy yjet botërore të futbollit, Xhaka dhe Shaqiri, që luajnë për Zvicrën. Ata me shpirt ishin për Kosovën dhe merita e barazimit mes Kosovës dhe Zvicrës është e tyre për shkak se nuk deshtën të luajnë, siç luajnë përherë. Pozita e tyre mes dy zjarreve, nuk është e lehtë.

Megjithatë, kombëtarja e Shqipërisë është bërë fuqi e rëndësishme për shkak se në gjirin e saj ka pranuar futbolllistë nga të gjitha trojet shqiptare. Momentalisht, Shqipëria e vërtetë ekziston vetëm në futboll dhe kjo nuk është diçka e zakonshme dhe e parëndësishme. Ky është një zgjim i shqiptarëve, i manifestuar në futboll, që po e kërkon kallëpin e vet, që i është mohuar gjatë shekullit të fundit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

flamuri-kuq-e-zi

“Shqiptarët nuk janë trima, nuk kanë qejf të vdesin, sa më larg frontit aq më të çartur janë”

Vucic Vulini

Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit ‘të padjallëzuar’ rrezikon të destabilizojë Ballkanin

Kim Mehmeti

Kosovën më shumë e ka dëmtuar Rama se sa Vuçiqi?

andi-bushati

Katër pika ku Rama është rreshtuar pro Serbisë

Haris Imamovic

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

Muhamer Pajaziti

Këshilli i Sigurimit duhet ta dënoj dhe të kërkoj përgjegjësi nga Serbia për agresionin në Veri të Kosovës

xhavit haliti

Sulmi terrorist në veri demaskoi Vuçiqin

xhemal ahmeti

Përpjekje për t’i kuptuar ngjarjet e fundit në veriun e Kosovës

Xhelal Zejneli

Agresioni i mbështetur nga Beogradi e shndërron dialogun në teatër absurd

INFO

NA NDIQ