Zhduket varka me 200 emigrantë në ujërat spanjolle

INA
INA

10 Korrik, 2023

Ekipet spanjolle të shpëtimit po kërkojnë në ujërat e ishujve Kanarie për një varkë që bartte të paktën 200 emigrantë afrikanë, të cilët u zhdukën më shumë se një javë më parë.

Grupi i ndihmës “Walking Borders” thotë se varka e peshkimit lundroi nga Kafountine, një qytet bregdetar në Senegalin jugor që është afërsisht 1 mijë e 700 kilometra nga Tenerife.

Grupi thotë se shumë fëmijë janë në bord, raporton agjencia spanjolle e lajmeve Efe, transmeton Klankosova.tv.

Dy varka të ngjashme me dhjetëra persona të tjerë thuhet se janë gjithashtu të zhdukur.

Shërbimi i shpëtimit detar i Spanjës i tha Efe-së se një aeroplan i ishte bashkuar kërkimit.

Varka me 200 persona në bord u nis nga Kafountine më 27 qershor për në Ishujt Kanarie.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Ukraina dhe SHBA do të fillojnë prodhimin e përbashkët të armëve

Zelenski

Zelensky kthehet nga SHBA me “325 milionë” dollarë

tanku

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

escobar eskobar gabriel

​Escobar: Nuk shoh asnjë dëshmi njëanshmërie të Miroslav Lajçak

biden-zelensky

Çfarë përfshin paketa e ndihmës e ShBA-së për Ukrainën?

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

INFO

NA NDIQ