Zhivko Popov kryetar i ri i ASHAM-it

INA
INA

28/11/2023

Kuvendi i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) në seancën e djeshme zgjodhi përbërjen e re të Kryesisë së ASHAM-it për mandatin 2024-2027, të cilën do ta udhëheq akademik Zhivko Popov.
Mandati i Presidencës aktuale dhe presidentit Ljupço Kotsarev përfundon më 31 dhjetor të këtij viti.

Anëtarë të Kryesisë së re janë: Akademik Zhivko Popov – kryetar, Akademik Alajdin Abazi – nënkryetar, Akademk Vitomir Mitevski – nënkryetar, Bllazo Boev – sekretar.

Akademik Popov (lindur më 23 qershor 1950 në Kavadar) është kirurg, profesor dhe shkencëtar në RMV në fushën e urologjisë dhe shkencave mjekësore. Popov ka botuar mbi 70 punime shkencore dhe profesionale në revista shkencore vendase dhe ndërkombëtare. Anëtar i rregullt i ASHAM-it është zgjedhur më 27 maj 2009.

Në seancë është miratuar edhe raporti katërvjeçar i Kryesisë për punën e ASHAM-it.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

INFO

NA NDIQ