Zhvillimet e fundit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë! Euroambasdori Gir: Janë për tu lavdëruar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Euroambasadori Dejvid Gir, deklaroi se janë për tu përshëndetur zhvillimet e fundit që po ndodhin Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Tha se zhvillimet janë pozitive dhe inkurajuese për tejkalimin e dallimeve mes dy shteteve fqinje gjë që do të mundësonte hapjen e negociatave qasëse të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

“Ne gjithmonë kemi bërë thirrje që Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria të bisedojnë me qëllimin e vetëm që t’i tejkalojnë sa më shpejtë dallimet dhe t’i nisim negociatat aderuese me Maqedoninë e Veriut. Ajo që pamë javëve të kaluara është inkurajuese dhe përshëndesim përpjekjet nga të dyja anët të cilat rezultojnë në hapjen e negociatave aderuese sa më parë. Megjithatë, deri sa të ndodh kjo gjë, mendoj se është shumë e nevojshme që të gjithë pjesëmarrësit të fokusohen në procesin e reformave dhe implementimin e tyre, që gjë do ta afrojë vendin drejt BE-së. Nuk duhet të presim deri sa të fillojnë negociata, është e rëndësishme që të avancohen reformat sepse sa më shpejtë të ecë implementimi i tyre, aq më e shkurt do të jetë rruga drejt BE-së”, tha Dejvid Gir, euroambasador.

TË FUNDIT
22 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
24 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
2 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
2 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
2 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria e re deri më 20 qershor, bëhen të ditur disa nga emrat e ministrave
18 orë
Mukaetov - panelist në konferencën "Rojtarët e urtësisë " organizuar nga "Halk Bank"
1 ditë
Përçarje brenda koalicionit Fronti Evropian? – Këto janë detajet e fundit
7 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
24 orë
Sali Berisha kryetari zyrtar i PD

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ