Zhvillimet në ASH,ministrat Mexhiti dhe Aliu me konferencë për media për të shprehur qëndrimet e tyre

ina-online
ina-online

06/02/2024

Ministrat nga radhët e ASH-së, Azir Aliu i Shoqërisë Informatike dhe Administratës dhe Fatmir Mexhiti i Shëndetësisë sot në ora 18:00 kanë thirrur në Qeveri një konferencë për mediat.

Ata pritet të bëjnë publike qëndrimet e tyre pas zërave dhe kërkesave nga një pjesë e ASH-së, gjegjësisht komisioni kadrovik i kësaj partie që sot tha se me shumicë votash do t’i propozoj kryeministrit Talat Xhaferi që të shkarkojë dy ministrat Mexhiti dhe Aliu.

Këta dy të fundit u deklaruan hapur se mbështesin kryetarin e partisë Arben Taravari në vendimin e tij për të shkuar në koalicionin me LEN-in.

Nga ASH informojnë se “Komisioni kadrovik i përbërë nga 7 anëtarë, si i vetmi organ i ASH-së për çështje kadrovike, me shumicë prej 5 votash, vendosi t’i propozojë Kryeministrit shkarkimin e Ministrit të Shoqërisë Informatike dhe Administratës dhe Ministrin e Shëndetësisë. Në njoftim shkruhet se ky vendim u soll pasi përmes fuqisë së funksionit ministër, por pa poste partiake, dy ministrat, sipas ASH-së, kryejnë veprime që bien në kundërshtim me Kodin Etik, përfshirë shantazhet dhe presionet ndaj anëtarëve të ASH dhe të punësuarve, si dhe koketimin e sotshëm publik me VMRO-DPMNE, duke i shkuar në zyrë ministrit të saj.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

INFO

NA NDIQ