Ziberi: Amnistia, për të reduktuar mbipopullimin në burgje

INA
INA

13 Shtator, 2023

Amnistia dhe ulja e dënimeve me burg për 30 për qind është vetëm një nga mënyrat për uljen e mbipopullimit në burgje, veçanërisht në Idrizovë, dhe është jashtëzakonisht shqetësuese. Për këtë arsye mendojmë se është e mirë ideja që autorët e krimeve me intensitet më të vogël dhe me dënime më të ulëta të mbulohen me amnisti, por ne gjithmonë i theksojmë masat alternative si mënyrë për të kapërcyer problemet me mbipopullimin në burgje, tha Avokati i Popullit, Naser Ziberi në përgjigje të pyetjes së një gazetari sot në Shtip.

Ai konsideron se mbipopullimi i burgjeve në vetvete sjell probleme të tjera si shëndeti i të burgosurve, kushtet e jetesës atje, problemet me të cilat përballet policia e burgjeve sepse duhet të kujdeset për një numër më të madh të të burgosurve.

“Për këtë arsye ne mendojmë se amnistia do të jetë e dobishme, por vendosja e masave alternative, sistemi i provës, sistemi i prangave, janë masa që funksionojnë mirë në vendet e zhvilluara dhe nuk bëjnë presion mbi institucionet e korrektuese-ndëshkuese në drejtim të mbipopullimit të dënuarve dhe për këtë arsye inkurajoj gjykatat që të jenë më të guximshme në dhënien e këtyre masave alternative, megjithëse më duhet të pranoj se në tre vitet e fundit masat alternative kanë shënuar një rritje të madhe të dënimeve nga ana e gjykatave”, theksoi Ziberi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

ASH vetë apo me BDI-në në zgjedhje, përgjigjet Taravari

IMG_5169

Taravari: Lëvizja BESA ka rritje të elektoratit

spartak

Ngjela: Të mbyllen me ligj televizionet që ftojnë antishqiptarë në studio!

vmro-mickoski

Kuzeska: Mickoski është kopje e Gruevskit

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

kurti me sanxhak dhe lugine

Kurti priti një delegacion të përfaqësuesve politikë të boshnjakëve dhe të shqiptarëve në Serbi

haradinaj-kurti

Haradinaj me akuza të reja: Kurti është shoqëruar me vajzën e ministrit të Millosheviqit

Fatmir Mexhiti

Mexhiti në OKB: Përgjigjja kolektive në kohë pandemie ndërton sistem shëndetësor rezistent

INFO

NA NDIQ