Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

INA
INA

01/03/2024

Avokati i Popullit i kërkon Ministrisë së Brendshme që të riorganizohet për të normalizuar dhënien e dokumenteve personale të gatshme për qytetarët që tashmë kanë fotografuar për dokumente të reja pasi më parë mezi kanë arritur të caktojnë një takim.

Avokati i Popullit i tregon Ministrisë së Punëve të Brendshme që të riorganizohet në mënyrë që të normalizohet dhënia e dokumenteve personale të gatshme për qytetarët, të cilëve tashmë u është bërë fotografi për dokumente të reja, pasi më parë mezi kanë arritur të caktojnë termin. Avokati i Popullit Naser Ziberi tha në një konferencë për media se ky është një “problem serioz” dhe një “situatë e panatyrshme”.

Ai ka bërë të ditur se në muajin janar-shkurt kanë pranuar rreth 50 kërkesa për dokumente personale për arsye të ndryshme, përveç pamundësisë së marrjes së dokumentit, qytetarët ankohen edhe për pamundësinë e caktimit të terminit, ndërsa ka edhe peticione për kthimin e shpenzimeve sepse nxjerrin dokumente të reja edhe pse të vjetrave nuk ka kaluar afati i vlefshmërisë.

Gjatë një vizite në dy pikat kryesore në Shkup – në RTMV dhe në Kisella Vodë, ekipet e PK-së konfirmuan pretendimet nga peticionet se ekziston “numër serioz i dokumenteve” (letërnjoftime, patentë shoferi dhe trafiku, por edhe pasaporta)” të lëna mënjanë, ndërsa autoritetet nuk kanë inspektim për shpërndarjen e tyre, dmth nxjerrjen e tyre edhe pse kanë qenë të përfunduara”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ