Ziberi për incidentin me të burgosurit në “Idrizovë”: Ka shumë çështje të hapura

Picture of INA
INA

02/11/2023

Avokati i Popullit Naser Ziberi, thotë se ka shumë çështje të hapura në lidhje me incidentin gjatë fundjavës në burgun “Idrizovë”, kur u sulmuan disa të burgosur.

Ziberi në Telma, tha se janë siguruar të gjitha video-incizimet për të cilat theksoi se nuk janë me cilësi të mirë, ndërsa gjithashtu tha se disa prej tyre nuk kanë qenë fare në funksion, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ziberi ka treguar se të dielën të burgosurit kanë qenë në pavijonin gjysmë të hapur, por për shkak se ishte ditë jopune, nuk kanë arritur të sigurojnë të gjitha provat e nevojshme që kërkonin, pas së cilës dje janë kthyer në burg dhe kanë siguruar videon. pamjet e vëzhgimit.

“Unë them se janë të cilësisë së pamjaftueshme, sepse nuk ka video incizim që monitoron në mënyrë të përhershme lokalet në të gjitha pjesët. Së dyti, disa nga kamerat nuk ishin ndezur dhe ishin përballë dhomës ku do të bëhej regjistrimi. Së treti, në një seksion, në fillim të aksionit, dy të burgosur i kthejnë kamerat. Menduan se nuk ishin shënjestruar mirë, ndaj i mposhtën apo synonin të mos e regjistronin të gjithë ngjarjen? Nuk mund të jap një përgjigje thelbësore, por dy të burgosur shihen duke ridrejtuar kamerat. Momenti kur këta të burgosur kapin kamerat dhe ridrejtojnë kamerat ndodh në fillim të aksionit”, tha Ziberi.

Kjo sjellje e të burgosurve, sipas Ziberit, shtron pyetjen se pse të burgosurve u lejohet qasja në pjesën ku kryhet video-incizimi.

“Ka rregulla ku të burgosurit mund të lëvizin. Edhe pse ai repart i burgut të Idrizovës trajtohet si burg gjysmë i hapur, edhe atje sipas Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve dhe rregullave për rregulloren e burgut, rrugët nëpër të cilat mund të lëvizin të burgosurit janë rrëptësisht. të parapara dhe të përcaktuara”, sqaron Ziberi.

Ai shtoi se ende nuk e kanë marrë urdhrin e gjykatës, kërkesën e ZPP-së drejtuar një gjyqtari në procedurë paraprake dhe urdhërin e gjyqtarit në procedurë paraprake në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Ai tregoi se do të kërkojnë përgjigje nga Byroja e Sigurisë Publike nëse është bërë një vlerësim i mirë i sigurisë gjatë hyrjes së pjesëtarëve të MPB-së dhe nëse MPB ka marrë informacion të vlefshëm nga administrata e burgut për situata brenda.

TË FUNDIT
32 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
36 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

ME TE LEXUARA

1 ditë
Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
2 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
6 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
13 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

INFO

NA NDIQ