Zidan: Rikthimi në Itali? Pse jo, çdo gjë mund të ndodh

INA
INA

27/02/2024

Një ditë kujtimesh dhe emocionesh në Romë, ku është prezantuar dokumentari biografik për Marçello Lipin, “Tani fitoj unë”. Trajneri italian shkroi faqe të pashlyeshme të historisë së futbollit në stolin e Juventusit dhe padyshim në atë të kombëtares italiane. Ka kaq shumë futbollistë që kampioni i botës i ka drejtuar në karrierën e tij të gjatë.

Mes tyre është edhe Zinedin Zidan, i cili nuk ka dashur të mungojë në këtë event. Ish-mesfushori, i cili më pas filloi karrierën si trajner, foli për Sky Sport, duke iu rikthyer aventurës bardhezi.

“Marçello Lipi ishte ai që më bëri të vij tek Juventusi, i pari që besoi dhe më bëri të luaj. Nuk ishte e lehtë për të, unë erdha nga Franca, gjithçka ishte ndryshe, por Lipi më bëri të bëhesha ai që më pas u bëra”.

Më Zizu ka folur për karrierën e tij si trajner.

“Si lojtar kam pasur trajnerë të mëdhenj si Lipi apo Ançeloti, por më pas secili duhet të ndjekë rrugën e vet,” tha mes tjerash Zidan.

Një koment për të ardhmen ishte e pashmangshëm. Zidani së fundmi ka qenë i lidhur me Bajern Munihun, por në të kaluarën emri i tij është përmendur mbi të gjitha për Juventusin.

“Pse jo, çdo gjë mund të ndodhë. Për momentin jam duke bërë diçka tjetër, por është e sigurt që do të rikthehem në stol, do të më pëlqente,” tha në fund Zidan.

Trajneri, i cili nuk e ka fshehur asnjëherë dëshirën për të trajnuar kombëtaren franceze, nuk e përjashton një rikthim në Itali.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

rakitic

Rakitic kujton kohën e tij ‘të errët’ europiane, te Barcelona: “Mund të kishim fituar edhe dy ose tre Champions League”…

sergi roberto

Barcelona shpërblen kapitenin, pas sugjerimit të trajnerit. Gati rinovimi me Sergi Roberto

dashmir beari

Në Poroj të Tetovës u varros trajneri i njohur i futbollit, Dashmir Beari

luis alberto

Luis Alberto: Kam kërkuar largimin nga Lazio, nuk dua të marrë 1 euro më shumë nga ky klub

uefa nations

UEFA përditëson renditjen, Italia dhe Gjermania mund të përfaqësohen me 5 skuadra

roma

Roma feston fitoren ndaj Milanit me legjendën e Interit

Jurgen Klopp

“Nuk e dija që mund të luanim kaq keq…!”

INFO

NA NDIQ