Zihen në Fejsbuk Mickoski dhe Gruevski

Picture of INA
INA

20/09/2023

Gruevski merr përsëri vëmendjen në skenën politike, me përçarjen me kreun aktual të partisë Hristijan Mickoski. Ish kryeministri i kërkon pasardhësit të tij të tregojë se në çfarë mënyre ndikon ai në përçarjen e partisë dhe ku i ka dëshmitë kur thotë se ka arritur marrëveshje të pistë me pushtetin.

“A është e vërtetë se ashtu ka deklaruar për median gjermane?
Nëse është e vërtetë, a mundet ai personalisht të tregojë publikisht se me cilin veprim, deklaratë ose shkrim unë jam përpjekur ta ndajë partinë dhe të japë dëshmi që unë kam pranuar marrëveshje të pistë me pushtetin të cilën duhet ta zbatoj me ndihmën e të afërmve të mijë në parti”, pyeti Nikolla Gruevski, ish kryeministër.

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski një ditë më parë për median gjermane Frankfurten Algemajne Gajtung ka deklaruar se Gruevski ka marrëveshje të pistë me pushtetin për të përçarë grupin parlamentar të partisë dhe për t’u zbatuar ndryshimet kushtetuese. Në këmbim, Gruevski do të shpërblehej me amnisti për veprat që ndiqet penalisht. Tani Mickoski i drejtohet përsëri Gruevskit përmes një statusi në fejsbuk. Ai thotë se nuk të tolerojë pazare për përfitime individuale, në llogari të interesave të vendit.

“Nëse ti dëshiron përçarje, ky është vendimi yt të cilin unë jam i gatshëm t’i kundërvihem, sepse nuk bëhet fjalë për betejë personale, por për betejë për Maqedoninë e cila gjithmonë e më shumë zhytet në krim… Për Maqedoninë nuk guxon të bëhet pazar dhe marrëveshje poshtë tavolinës. Nuk do të lejoj marrëveshje dhe aranzhmane personale në llogari të interesit kolektiv. Ky nuk është viti 2018, kjo është një kohë tjetër. Siç thoshe ti, “e vërteta është si gjilpërë, herët ose vonë do të dalë”, kurse të vërtetën e dimë edhe unë edhe ti, por si duket e dinë edhe të tjerët të cilët e thonë gjatë ditëve të fundit, më pak ose më shumë, hapur dhe zëshëm”, deklaroi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Gruevski ka mohuar që t’i ketë kërkuar dikujt amnisti. Megjithatë, pak ditë më parë, edhe Presidenti Pendarovski tha se është pyetur nga dikush nga radhët e opozitës për faljen e mundshme të Gruevskit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
4 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
18 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

22 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
21 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
21 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
21 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
21 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
20 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

LEXO MË SHUMË

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ