“Zinxhiri”: Nga 26 të dyshuar 13 shkojnë në paraburgim!

Picture of INA
INA

31/10/2023

13 persona shkojnë në paraburgim, një në paraburgim shtëpiak, kurse për 12 të dyshuar tjerë në aksionin “Zinxhiri”, gjykatësi i procedurës paraprake ka pranuar propozimin e Prokurorisë Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe ka përcaktuar masën e kujdesit – kanë njoftuar nga Gjykata Penale në Shkup.

Në aksionin “Zinxhir” të Prokurorisë Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe Drejtorisë për Polici Financiare u përfshinë 26 pronar dhe drejtues të 28 subjekteve juridike, për të cilët ekzistojnë dyshime se kanë kryer vepra penale “Bashkim kriminal”, “Fshehje tatimesh”, “Larje parash” dhe vepra tjera nga Kodi Penal.

Me veprimet e tyre, të dyshuarit e kanë dëmtuar buxhetin për afro 8 milion euro. Nga Prokuroria dje thanë se gjatë bastisjeve është siguruar dokumentacioni shtesë që do të jetë lëndë e përpunimit, duke shtuar se janë arrestuar 20 të dyshuar nga Negotina, Kavadari, Manastiri dhe Shkupi, kurse 6 persona nuk janë të kapshëm për organet e ndjekjes.

Organizatorët e bashkimit kriminal, sic thanë nga Prokuroria, me qëllim që ta shmangnin obligimin ligjor për të paguar taksat, kanë krijuar subjekte juridike në pronësi të tyre dhe kanë marrë pronësinë dhe drejtimin e subjekteve tjera./KlanMacedonia

TË FUNDIT
25 minuta
Heqja e Ligjit të Luftës me Greqinë, pr.deklarata e PDIU miratohet me 96 vota pro
37 minuta
“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani
40 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
45 minuta
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
46 minuta
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
2 orë
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
15 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
40 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
1 ditë
Turistja sllovake humb jetën në plazhin e Golemit, ja çfarë dyshohet
6 orë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
1 ditë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
2 orë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

LEXO MË SHUMË

IMG_3481

Heqja e Ligjit të Luftës me Greqinë, pr.deklarata e PDIU miratohet me 96 vota pro

vucic

“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

policia kosoves

Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

INFO

NA NDIQ