Zjarr në një rafineri të naftës ruse afër kufirit me Ukrainën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Një zjarr ka shpërthyer në një rafineri të naftës në rajonin rus të Rostovit, afër kufirit me Ukrainën, tha Ministria e Emergjencave, sipas mediave shtetërore ruse.

“Në rajonin Rostov, në qytetin Novoshaktinsk, kemi pranuar një mesazh në orën 10:24, me kohën lokale të Moskës, lidhur me një zjarr në territorin e uzinës për prodhimin dhe përpunimin e produkteve të naftës”, tha Ministria ruse e Emergjencave.

Zjarri ka shpërthyer në një sipërfaqe prej 100 metrash katrorë dhe u shua një orë më vonë, tha agjencia e lajmeve Interfax.

Shkaku i shpërthimit të zjarrit ende mbetet i paqartë.

Novoshaktinsk gjendet rreth 9 kilometra larg kufirit me Ukrainën.

Edhe një rafineri tjetër në Novoshaktinsk qershorin e kaluar ishte sulmuar me dy dronë. Autoritetet e kishin cilësuar këtë “si veprim terrorist nga kufiri perëndimor”, referencë për përpjekjet ukrainase për të dëbuar forcat pushtuese ruse nga territori i tyre./REL

TË FUNDIT
19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ