Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta

Picture of INA
INA

20/05/2024

Mungesa e punësimeve të reja, numri i ulët zjarrfikësve, makinat e vjetruara dhe pagat e ulëta, janë disa nga problemet me të cilat ballafaqohet brigada e zjarrfikësve të Shkupit. Komandanti i kësaj brigade, tha se është shënuar rritje e numrit të zjarreve. Për pesë muaj janë shënuar sur rreth 600 zjarre që është e pazakontë për këtë periudhë të vitit.

“Është evidente mungesa e punësimeve në njësit. Njësiti ynë për momentin numëron rreth 180 zjarrfikës. Për fat të keq kemi grup më të madh që gjatë periudhës së ardhshme do të shkojë në pension. Mungesa është e madhe dhe shpresoj se me pushtetin e ri qendror do të marrim pëlqim për punësimin e zjarrfikësve të rinj, që janë të domosdoshëm që ti kryejmë detyrat tona”, deklaroi Zvonko Tomevski, Komandant i brigadës së zjarrfikësve.

Cimevski është njëri prej të punësuarve në këtë njësit që këtë vit shkon në pension. Ai thotë se secili intervenim që e ka bërë gjatë jetës së tij I ka pasur rreziqet e veta.

“Në vit kam mbi 100 intervenime teknike, më shumë se 1000 zjarre. Domethënë 40 vite, llogarisni sa zjarre e sa intervenime teknike për shpëtim jetësh. Kështuqë secili intervenim ka rreziqet e saja, nuk do ta ndaja asnjë, domethënë, të gjitha janë kryer me efikasitet, ishin të rrezikshme për punë”, tha Sreçko Cimevski, Komandant në brigadën e Zjarrfikësve.

Kryetarja e Qytetit të Shkupit, thotë se zjarrfikësit meritojnë paga më të larta por përcaktimet ligjore e kufizojnë atë dhe si qeverisje lokale nuk mund të shkojnë mbi ato që janë korniza ligjore. Thotë se do të kërkojnë intervenim nga pushteti qendror menjëherë pas formimit të qeverisë së re.

“Duhet të keni parasysh se për Qytetin e e Shkupit duhet të kemi në 1500 banorë nga një zjarrfikës. Që domethënë se minimum që duhet të kemi është mbi 450 zjarrfikës, për momentin kemi 180. Ajo që për ne është me rëndësi është se nuk marrim mjete as për këta 180”, u shpreh Danella Arsovska, Kryetare e Qytetit të Shkupit.

Në brigadën e zjarrfikësve ka interesim të ulët të femrave. Vetëm dy gra janë pjesë e kësaj brigade. /Alsat.mk

TË FUNDIT
4 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
8 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
8 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

LEXO MË SHUMË

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ