Zjarri afër Bogdancit akoma nuk është nën kontroll

Picture of INA
INA

04/08/2023

Zjarri afër Bogdancit, i cili shpërtheu dje rreth orës 11:00 në vendin “Brdarov kamen”, mu afër stacionit popmpues të Histosistemit “Liqeni i Dojranit”, akoma nuk është vënë nën kontroll.

Shuarja vazhdon prej orës 6 të mëngjesit. Me stihinë e zjarrit, i cili deri më tani gëlltiti rreth 500 hektarë pyje të ulëta dhe bar të thatë dhe i cili kaloi nëpër mullinjtë me erë mbi Bogdanci pa shkaktuar dëme ndaj tyre, po luftojnë rreth 60 persona.

Sipas Stojançe Angellov, drejtor i Qendrës për menaxhim me kriza (QMK), tym ka në disa vende, ndërsa zjarrfikës nga Gjevgjelia, Vallandova, Kavadari dhe Shtipi, së bashku me ekipin nga Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim (DMSH), “Pyjet nacionale” dhe ndërmarrja komunale nga Bogdanci, po tentojnë ta anashkalojnë zjarrin.

“Nëse në orët e mëvonshme vjen deri te përhapja e zjarrit, në dispozicion janë tre aeroplanët “Er Traktor” të DMSH-së, si dhe dy helikopterë të MPB-së, informoi Stojanov.

Sipas kryetarit të komunës Bogdanci, Bllazhe Shapov, i cili është në vendin e ngjarjes, tani për tani nuk ka rezik nga përhapja e tij.

“Me të gjitha forcat e disponueshme po tentojmë ta anashkalojmë zjarrin dhe të mos lejojmë shpërthimin e tij të sërishëm. Tani për tani gjithçka po shkon sipas planit dhe dakordimit nga koordinimi i mbëmshëm. Nëse për disa orë nuk vjen deri te shpërthimi i sërishëm i zjarrit do të arrijmë ta lokalizojmë dhe shuajmë”, deklaroi Shapov..

Sipas tij, zjarri dje filloi të përhapej nga pjesët më të ulëta të këtij terreni ku ndodhen sipërfaqe të punueshme dhe ai dyshon se shkaktar është faktori njeri.

TË FUNDIT
5 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
43 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
10 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
5 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
23 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
10 orë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
5 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

LEXO MË SHUMË

20240722183310_big_730x400_36

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

IMG_0006

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

INFO

NA NDIQ