Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv

Picture of INA
INA

22/06/2024

Në 24 orët e fundit janë regjistruar tetë zjarre në ambiente të jashtme dhe disa ndërhyrje më të vogla, ndërsa prej ditës së djeshme është aktivizuar edhe një zjarr tjetër në zonën e fshatit Cer, Kërçovë.

Në veçanti, QMK Rajonale Ohër ka raportuar në vazhdimësi që nga data 17.06.2024, kur në ora 16:00 në numrin e vetëm të emergjencës 112 në QKM është marrë informacion për një zjarr në ambient të hapur, në vendin e quajtur “Ramnin”, të fshatit Cer (komuna e Kërçovës), ku filluan të digjen pyje me kërcell të ulët, bar të thatë dhe bredh. Për situatën janë njoftuar organet kompetente.

Gjatë ditës së djeshme (21.06.2024) Ndërmarrja Publike “Pyjet Kombëtare” njësia “Lopushnik” nuk ka marrë pjesë në shuarjen e zjarrit në pyll, kanë ndërhyrë vetëm 20 qytetarë dhe është ndërhyrë nga ajri me një helikopter të Ministrisë së Brendshme, i cili 7 deri në 8 herë ka derdhur ujë në zonën e djegur, me ç’rast është neutralizuar zjarri.

Përkundër ndërhyrjeve të tilla, zjarri nuk është shuar plotësisht dhe është ende aktiv dhe ekziston rreziku që zjarri të hyjë edhe në pyllin e ahut, me ç’rast do të ishte shumë e vështirë të kontrollohej.
Është planifikuar që sot në orët e paradites Ndërmarrja Publike “Pyjet Kombëtare” njësia “Lopushnik” me ekipin e saj dhe banorët vendas të ndërhyjnë së bashku me mbështetjen ajrore të MPB-së për shuarjen e zjarrit.

Shtatë zjarret e tjera në ambiente të jashtme janë shuar plotësisht.

TË FUNDIT
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
4 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
24 orë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
15 orë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
4 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
23 orë
Takim i Durmishit me ambasadoren gjermane Dreksler: Gjermania është partneri ynë më i madh tregtar dhe mbështetës në reforma, siç dëshmohet nga Procesi i Berlinit
7 orë
Moti sot në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

INFO

NA NDIQ