Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

Picture of ina-online
ina-online

24/06/2024

Zlatko Dalic, trajneri i Kroacisë, që ka vetëm një pikë pas dy ditësh, ruan besimin e palëkundur te lojtarët e tij, në prag të një ndeshjeje kundër Italisë, që skuadra e tij duhet të fitojë, nëse dëshiron të kualifikohet në fazën e 16-të.

Çfarë gjendjeje mendore e gjeni veten në njëzet e katër orë përpara se të luani për mbijetesën tuaj në këtë Euro?

Do të jetë një ndeshje e vështirë, por të gjithë jemi në formë të mirë dhe gati për të mundur Italinë. Përveç Domagoj Vidës, i cili nuk do të mund të luajë (është goditur në kyçin e këmbës në stërvitje). E dimë situatën: nëse nuk mposhtim Italinë, është eliminim në fund të kësaj ndeshjeje, pa zgjatje të mundshme. Prandaj duhet të marrim tre pikë për të vazhduar në këtë Euro. Nuk duam të shkojmë në shtëpi kaq shpejt. Do të jetë një ndeshje historike.

A ndani mendimin e trajnerit të Italisë, Luciano Spalletti, i cili tha se do të jetë një ndeshje taktike?

Fillimisht e përgëzoj për rezultatet e tij dhe për të gjithë trofetë e fituar, përfshirë titullin e kampionit të Italisë me Napolin (në vitin 2023). Po, ne e dimë që Italia është një ekip taktik dhe se pika e fortë e saj është mbrojtja. Italisë i duhet vetëm një pikë. Do të përpiqemi të mos i nënshtrohemi lojës së saj. Do të duhet të jemi të durueshëm, të qetë dhe të mos biem në grackën e provokimeve. Kjo nuk është fytyra e vërtetë e Italisë që pamë kundër Spanjës (0-1, 20 qershor). Pres një formacion fillestar pak a shumë të ngjashëm. Por ajo që më intereson është ekipi im.

Duke folur për këtë, çfarë ka ndryshuar mes Kroacisë së sotme dhe asaj të Kupës së Botës 2022?
Në Katar kemi pësuar vetëm një gol, në fund të tri ndeshjeve në fazën e grupeve (Kroacia ishte në atë të Marokut, Belgjikës dhe Kanadasë). Ivan Perisic ishte në formë të shkëlqyer. Në Gjermani lojtarët janë dy vjet më të mëdhenj, luajmë kundër kundërshtarëve shumë të fortë dhe problemi është se pranojmë shumë gola lehtësisht. Ndaj Italisë do të duhet të bëjmë gjithçka që të mos pësojmë golin e parë. Siç ndodhi në dy ndeshjet tona të para në këtë Euro.

A ndjeni shumë presion?

Po, sepse duhet ta kalojmë këtë fazë në grup, për tifozët që do të vijnë të na mbështesin në Leipzig dhe për vendin. Ne presim një skuadër italiane agresive, por besoj te lojtarët e mi, në aftësinë e tyre për të luajtur lojën tonë, për të luajtur mirë këto lloj ndeshjesh dhe për t’u rikthyer te objektivi ynë parësor: të kalojmë këtë faze të grupeve. Kemi vite që luajmë ndeshje historike. Sepse për ne çdo ndeshje është historike”.

B.T (Dosja.al)

TË FUNDIT
22 minuta
Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?
23 minuta
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit
3 orë
Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt
3 orë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?
3 orë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

ME TE LEXUARA

1 ditë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
4 orë
Jasir Asani gati të rikthehet në Europë, ja nga i vjen oferta e rradhës!
4 orë
Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!
3 orë
Heroi i Spanjës në finale shpallet tradhtar në vendlindjen e tij, e ëma nuk lejohet të dalë nga shtëpia
3 orë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja
3 orë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?
1 ditë
Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

LEXO MË SHUMË

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

shqipri

Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit

Pep Guardiola

Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt

yamal

E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?

Messi Mesi Inter Miami

Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

Mikel Oyarzabal

Heroi i Spanjës në finale shpallet tradhtar në vendlindjen e tij, e ëma nuk lejohet të dalë nga shtëpia

broja

Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!

jasir asani

Jasir Asani gati të rikthehet në Europë, ja nga i vjen oferta e rradhës!

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

INFO

NA NDIQ