Zvicër/Arrestohen dy shtetas të Maqedonisë që u paraqitën si policë të rremë

Picture of INA
INA

26/06/2024

Në Nidwalden të Zvicrës, dy shtetas të Maqedonisë së Veriut u paraqitën si oficerë policie dhe kërkuan disa mijëra franga para nga një grua e moshuar për shkak të një incidenti urgjent

Një grua 78-vjeçare nga Nidwaldeni u kontaktua me telefon nga një oficer policie i dyshuar. Ai i shpjegoi asaj se asetet e saj në bankë nuk ishin më të sigurta dhe se ajo duhet t’i dorëzonte paratë e saj në polici për t’i ruajtur.

Dario Habermacher, shefi i departamentit të komandës, oficer në gatishmëri, kur u pyet nga „20 Minuten“ tha: „Procedura me mashtruesit telefonikë ndjek gjithmonë të njëjtin model“.

Në rastin e të martës së kaluar përsëri ishte pikërisht e njëjta gjë: “E mashtruara ka rënë dakord për një kod në telefon me një nga mashtruesit, ndërsa bashkëpunëtori ka shkuar në shtëpinë e 78-vjeçares. Bashkëpunëtorja përdori fjalën e koduar dhe ajo ia dorëzoi korrierit paratë që kishte marrë”, tha Habermacher për „20 Minuten“. Shuma e parave nuk është bërë e ditur.

Duke qenë se autorët kishin sukses me gruan, mashtruesit tentuan të shfrytëzonin sërish pensionisten të nesërmen. Falë një të afërmi të vëmendshëm të gruas së moshuar, shtetasit maqedonas më në fund u zbuluan: „Sjellja e pazakontë e viktimës e bëri të dyshonte familjarin, kështu që ata menjëherë lajmëruan policinë“, thotë Habermacher.

Dy mashtruesit telefonikë u arrestuan më në fund gjatë dorëzimit të dytë të parave të nesërmen, transmeton portali Shtegu. Në emër të prokurorisë publike, Policia Kantonale e Nidëaldenit po sqaron rrjedhën e saktë të krimit.

Policia në një deklaratë tha se ata ishin të dyshimtë. Gjithmonë ka autorë që janë të suksesshëm me këtë ose një mashtrim të ngjashëm. Policia, spitalet dhe mjekët nuk do të kërkonin kurrë para me telefon. Për më tepër, të prekurit nuk duhet të dorëzojnë asnjëherë para ose sende me vlerë personave të panjohur. Në asnjë rrethanë njerëzit nuk duhet të lënë para ose sende me vlerë në një vend të sugjeruar.

TË FUNDIT
2 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
2 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
2 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
6 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
24 orë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
6 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
23 orë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
6 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ