Zvicër – Itali, formacionet e mundshme – Spalletti me shumë ndryshime

Picture of INA
INA

29/06/2024

Ndërsa Luciano Spalletti tha se dyshimi i tij i vetëm është midis Gianluca Scamacca dhe Mateo Retegui, ka ende shumë opsione për Italinë kundër Zvicrës. Në anën tjetër, Murat Yakin pritet t’i besojë thuajse të gjithë lojtarëve që luajtën titullar në grupe.

Zvicra dhe Italia fillojnë fazën e 1/8-tës me ndeshjen e tyre që pritet të fillojë nga ora 18:00 dhe të zhvillohet në ‘Olympiastadion’ të Berlinit.

Te Italia, disa ndryshime janë të detyrueshme, pasi Riccardo Calafiori është i pezulluar dhe Federico Dimarco i lënduar, por Alessandro Bastoni pritet të startojë pavarësisht se vuan nga simptomat e gripit.

Trajneri i Italisë konfirmoi tashmë në konferencën e tij për shtyp se Gianluca Mancini do të hyjë në qendër të mbrojtjes.

Ai gjithashtu tha se i vetmi dyshim në mendjen e tij është midis Scamacca dhe Retegui, por kjo nuk ka bindur mediat italiane të cila janë të sigurta se do të ketë ndryshime tjera në formacion.

Matteo Darmian dhe Andrea Cambiaso po luftojnë për vendin e mbrojtësit të majtë, me lojtarin e Interit të avantazhuar para lojtarit të Juventusit.

Në mesfushë, Spalletti ka lënë të kuptohet se Nicolo Fagioli do të startojë, që me gjasë do të thotë Bryan Cristante përkrah tij, duke e dërguar Jorginhon në bankinë.

Sa i përket sulmit, Federico Chiesa, i cili mbeti jashtë formacionit kundër Kroacisë, do të kthehet në këtë ndeshje si titullar, ndërsa Stephan El Shaarawy shihet si zgjedhje më taktike para Mattia Zaccagnit në krahun e majtë.

Sa i përket Zvicrës, ish-lojtari i Udineses, Silvan Widmer është i suspenduar në të djathtë dhe Leonidas Stergiou pritet të vijë për ta zëvendësuar atë.

Murat Yakin ka mbajtur një formacion të qëndrueshëm 3-4-2-1 gjatë gjithë Euro 2024, por Breel Embolo pritet ta konfirmoj pozitën e sulmuesit për këtë ndeshje.

Dan Ndoye i Bolognës do të startojë, me Ruben Vargas ose Fabian Rieder në mbështetje.

Ka mjaft lojtarë të Serie A në skuadrën e Zvicrës, duke përfshirë portierin e Interit, Yann Sommer, mbrojtësin e Torinos, Ricardo Rodriguez, Remo Freuler dhe Michel Aebischer të Bolognës.

Formacionet e mundshme

Zvicra(3-4-2-1): Sommer; Schar, Akanji, Rodriguez; Stergiou, Freuler, Xhaka, Aebischer; Ndoye, Vargas; Embolo

Italia (4-3-3): Donnarumma; Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian; Cristante, Fagioli, Barella; Chiesa, Scamacca, El Shaarawy

/Telegrafi/

TË FUNDIT
9 orë
Spanja kampione e Evropës
21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
22 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
22 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
23 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

23 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
22 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
22 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
21 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
9 orë
Spanja kampione e Evropës

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

INFO

NA NDIQ