Zvicër: Kërkesë e shtuar për tabletat që mbrojnë nga pasojat e sulmit bërthamor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

“Tabletat e jodit përdoren në rast të ndonjë aksidenti të rëndë që mund të shpërthejë në ndonjë central bërthamor meç`rast shkaktohet dalja e jodit radioaktiv nga centrali në fjalë”

Gjatë periudhës së luftës së ftohtë, në vitet e pas Luftës së Dytë Botërore, frika nga sulmi bërthamor ishte një çështje përditshmërie në gjithë Evropën. Edhe në Zvicër, po ashtu

Tani frika e shpërthimit të një lufte bërthamore është bërë përsëri aktuale, pasi Presidenti rus Vladimir Putin ka vënë forcat bërthamore në gatishmëri të lartë.

Ndonëse sulmi i vërtetë atomik është vështirë i imagjinueshëm, në një situatë të tillë, në Zvicër kanë nisur të shtrohen pyetje e kërkesa rreth mbrojtjes së mundshme nga një sulm i tillë, shkruan albinfo.ch.

Mediat e vendit shkruajnë përt një rritje të madhe të kërkesave për tableta jodi. “Farmacitë zvicerane po raportojnë një kërkesë të shtuar për tableta jodi”, raporton watson.ch.

Një “kërkesë e fortë dhe në rritje” ndihet barnatoren në Stadelhofen, Cyrih. Ditët e fundit kanë ardhur shumë njerëz dhe janë informuar për tabletat e jodit, thotë Leo Grossrubatscher, menaxher i farmacisë. Disa prej tyre vinin menjëherë me kuponin e racionit dhe merrnin pa pagesë paketën me “jodur kaliumi”.

“Kemi gjithashtu një numër të konsiderueshëm klientësh nga jashtë që duan të blejnë tableta jodi”, thotë farmacisti, transmeton albinfo.ch. Këta shpesh nuk kanë recetë, prandaj tabletat jepen vetëm në raste të jashtëzakonshme. Një paketë kushton pesë franga.

“Tabletat e jodit përdoren në rast të ndonjë aksidenti të rëndë që mund të shpërthejë në ndonjë central bërthamor meç`rast shkaktohet dalja e jodit radioaktiv nga centrali në fjalë”, shkruan Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG).

“Ato parandalojnë jodin radioaktiv që të grumbullohet në gjëndrën tiroide dhe të shkaktojë kancer të tiroides”.

Sipas BAG, rreth 4.9 milionë njerëz në Zvicër duhet të jenë furnizuar tashmë me tableta jodi në familjet e tyre, transmeton albinfo.ch. Në vitin 2014, qeveria federale pati shpërndarë tabletat për të gjitha familjet brenda një rrezeje prej 50 kilometrash nga një termocentral bërthamor.

Tabletat kanë një jetëgjatësi prej dhjetë vjetësh dhe më pas duhet të zëvendësohen. Për këtë arsye, qeveria federale do të shpërndajë tabletat e jodit në familjet e prekura përsëri në vitin 2024.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

zvicer-1

Gjeneva mund të kërkojë taksi elektrike nga viti 2030

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

qeveria kosoves prishtine

Kosovë: Hapet platforma për regjistrimin e diasporës

skare

25 mijë euro gjobë nëse kapeni duke bërë skarë në tarracën tuaj

INFO

NA NDIQ