Zvicër- Pritet të marrë fund karantina dhe detyrimi për të punuar nga shtëpia

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/01/2022

Rregullat e karantinës dhe detyrimi i Zvicrës për të punuar nga shtëpia do të marrin fund nga e mërkura, 2 shkurt.

Ministri zviceran i Shëndetësisë Alain Berset njoftoi ndryshimin dje në një konferencë shtypi.

“Sot jemi në një situatë të mirë. Ne mund të bëjmë hapa përpara”, tha Berset.

Njoftimi vjen pavarësisht se Zvicra ka shënuar vazhdimisht numra rekord të infeksioneve të reja Covid gjatë javëve të fundit.

Berset megjithatë tha se donte të shmangte termin “Dita e Lirisë” për 2 shkurt.

“Është një shprehje luftarake, vende të tjera e kanë hedhur atë, jo Zvicra.Mund të jetë një ditë e lumtur ose ditë të lumtura” tha Berset.

Berset tha gjithashtu se nuk kishte plane për të hequr qafe kërkesën për certifikatë Covid.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjermani-kufi

Tetovari porositi mallin 21 mijë euro në Gjermani, por doli se kompania ishte mashtruese

austri policia austriake

Vrasja e dyfishtë në skenën shqiptare të drogës në Bazel të Zvicrës

austri policia austriake

Austri: Goditi 42 herë me thikë ish të dashurën, 15 vjet burgim për shqiptarin e Kosovës

Emina Cunmulaj

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

policia zvicer

15 vjeçari shqiptar që shokoi Zvicrën, përgatiste sulm terrorist – ja detajet e reja

Foto:Ilustrim

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve (FOTO)

dubai

Ja sa mijë shqiptarë jetojnë në Emiratet e Bashkuara Arabe?

zvicra

Zvicra ka ngrirë asetet ruse me vlerë 5.8 miliardë franga

gjermani jeta

“Gasterbajterat” në hall me qiratë në Gjermani, në qytetet e mëdha edhe më keq

INFO

NA NDIQ