Zvicra kualifikohet për të tetën e finales në Kampionatin Europian

Pas fitores së Austrisë ndaj Ukrainës dhe sukseseve të Danimarkës dhe Belgjikës, tashmë është e qartë: Zvicra është njëra nga katër të tretat, më të mira në grup. Në të tetën e finales ajo do të takojë fituesin e grupit B, E ose F.

Pas disfatës 3-0 kundër Italisë, një ekspert i njohur i futbollit në Angli u pyet se çfarë mendonte për Zvicrën. Ai u përgjigj: “Më pëlqen flamuri. Është katror. Dhe ata ruajnë Vatikanin. Kjo do të thotë diçka”. Fjalët e tij janë pjesë e kritikave që i kanë shoqëruar zviceranët që nga fillimi i këtij Kampionati Europian.

Të dielën, pas fitores 3:1 kundër Turqisë, kritikët heshtën. Të hënën Austria së pari fitoi 1-0 kundër Ukrainës, më vonë Danimarka mundi Rusinë 4-1 dhe Belgjika mundi Finlandën 2-0. Pak para mesnatës, tashmë është e qartë se Zvicra, si njëra nga katër të tretat më të mira në grup, kualifikohet në të tetën e finales, informon Shtegu.com.

Ajo ka arritur objektivin minimal dhe ka qenë në të tetën e finales në çdo Kampionat Europian apo Botëror që nga 2014. Katër herë me radhë. Kjo është diçka.

Megjithatë, në këtë fatë zviceranët gjithmonë kanë dështuar. Në këtë mijëvjeçar ata dështuan nga pika e bardhë kundër Ukrainës (2006); ata e shikuan se si argjentinasi Ángel Di María i dha Diego Benaglio golin e fundit të pësuar si një portier kombëtar në minutën e 118-të (2014).

Ata u mrekulluan nga Xherdan Shaqiri, sesi ai goditi nënshkrimin e karrierës së tij kundër Polonisë dhe ishin të zhgënjyer kur Granit Xhaka ishte i vetmi që dështoi në penallti (2016). Një nga zhgënjimet më të mëdha erdhi në vitin 2018: Çerekfinalet e Kupës së Botës në Rusi ishin gati. Por një goditje e devijuar nga Emil Forsberg ishte e mjaftueshme që skuadra mesatare suedeze të fitonte.

Dhe tani zviceranët po presin kundërshtarin e tyre të radhës. Si e treta në grupin A, ajo mund të përballet me fituesin e grupit B, E ose F. Në grupin B kjo është Belgjika, në grupet e tjera aktualisht Suedia dhe Franca.

Gjithashtu, kombet e tjera gjithashtu mund të vijnë të parët. Në Grupin E, së bashku me Suedinë, Sllovakia (aktualisht e dyta), Spanja (e treta) ose Polonia (e katërta) vihen në diskutim; në grupin F, krahas Francës, janë gjermanët (2) dhe Portugezët (3).
Shumë nga këta kundërshtarë janë një kalibër më i madh se zviceranët. Por mbase ata përsëri do të arrijnë të kalojnë një xhiro tjetër dhe më në fund të arrijnë si tetë të fundit. Kjo do të ishte diçka.