Zvicra merr vendim për të ardhmen e Murat Yakin

Picture of INA
INA

29/11/2023

Diskutimet për të ardhmen e Murat Yakin si trajner i Kombëtares së Zvicrës kanë qenë tema kryesore e javëve të fundit. Tani federata ka marrë një vendim.

Mediat zvicerane raportonë se federata ka konfirmuar se Zvicra do të shkojë në Kampionatin Evropian në Gjermani verën e ardhshme me Yakin si trajner.

Që nga marrja e detyrës në verën e vitit 2021, 49-vjeçari kishte arritur të gjitha objektivat e tij: kualifikimin në Kupën e Botës në Katar, mbijetimin e fazës së grupeve në Kupën e Botës, shmangien e rënies në Ligën e Kombeve dhe kualifikimin në Kampionatin Evropian. në Gjermani verën e ardhshme. Ky i fundit, megjithatë, bëri që pozicioni i tij të lëkundet.

“Yakin na ka treguar me zgjidhje konkrete se si dëshiron të avancojë më tej ekipin dhe stafin”, tha drejtori i kombëtares Pierluigi Tami të martën. “Ai na bindi se ai është njeriu i duhur për postin e trajnerit”.

Pas përfundimit të Kampionatit Evropian 2024, do të bëhet një marrëveshje se si do të vijojnë gjërat mes palëve.

TË FUNDIT
14 orë
Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës
15 orë
Kjo është koha kur do të zbresin në ring Fury e Usyk
15 orë
Nga lufta në Kosovë e deri tek Serie A, rrugëtimi emocionues i Përparim Hetemajt
1 ditë
Publikohet lista! 6 shqiptarë do të jenë pjesë e ekipit të Zvicrën në Euro 2024
2 ditë
Ramadani: Isha në rrezik për jetë, më trajtuan si fëmija i presidentit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Publikohet lista! 6 shqiptarë do të jenë pjesë e ekipit të Zvicrën në Euro 2024
15 orë
Nga lufta në Kosovë e deri tek Serie A, rrugëtimi emocionues i Përparim Hetemajt
15 orë
Kjo është koha kur do të zbresin në ring Fury e Usyk
14 orë
Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës
2 ditë
Barça e City në “garë” për “shkatërruesin” gjerman
2 ditë
Holanda publikon listën për Euro 2024, mungon ylli i madh i Serie A

LEXO MË SHUMË

cairi

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

tyson

Kjo është koha kur do të zbresin në ring Fury e Usyk

hetemaj

Nga lufta në Kosovë e deri tek Serie A, rrugëtimi emocionues i Përparim Hetemajt

Zvicra shaqiri

Publikohet lista! 6 shqiptarë do të jenë pjesë e ekipit të Zvicrën në Euro 2024

ramadani

Ramadani: Isha në rrezik për jetë, më trajtuan si fëmija i presidentit

massimiliano-allegri_15r5yo9lfzicg1kw8p87d4nrer

Juve-Allegri, rrezikohet shkarkimi i menjëhershëm i trajnerit!

Inter-1

Marotta bën gati një tjetër super goditje, synon yllin e Realit

musiala

Real Madrid konfirmon operimin e David Alaba

arteta

Arteta me “sytë” nga Spanja: Në të ardhmen mendoj rikthimin në La Liga

INFO

NA NDIQ