Zvicra po kërkon 100,000 punëtorë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2023

Sipas standardeve ndërkombëtare, pagesat e papunësisë janë bujare në Zvicër – zakonisht 70% e pagës. Por ato vijnë me kërkesa strikte për marrësit për të treguar se po angazhohen në veprime që konsiderohen të nevojshme për të gjetur punë. Me një numër rekord të vendeve të punës të paplotësuara, tani po u bëhet presion disave për të ndryshuar karrierën, raporton Bota Sot.

Sipas një raporti, ka më shumë se 100,000 vende pune të paplotësuara në Zvicër. Në të njëjtën kohë deri në fund të dhjetorit 2022 kishte rreth 96,941 të papunë (punëkërkues të regjistruar), një numër që rritet më i lartë kur llogaritet bazuar në përkufizimin e Organizatës Ndërkombëtare të Punës për papunësinë – 212,000 (TM3 2022).

Ka shumë arsye pse vendet e lira të punës dhe papunësia mund të bashkëjetojnë. Njëra është papunësia fërkuese – koha që duhet për të përfunduar një punë dhe për të filluar një tjetër krijon një hendek natyror, tjetra është mospërputhja gjeografike dhe gjuhësore – një vend i lirë pune në Cyrih mund të mos i përshtatet dikujt që jeton në Gjenevë. Diskriminimi, veçanërisht në bazë të moshës, është një problem tjetër.

Megjithatë, ka gjithashtu një mospërputhje midis aftësive dhe preferencave për karrierë të punëkërkuesve dhe aftësive të kërkuara nga punëdhënësit. Fushat që përjetojnë mungesa të rënda të punëtorëve aktualisht përfshijnë kujdesin shëndetësor, mikpritjen dhe shërbimet elektrike. Në këtë kontekst, zyrat zyrtare të punësimit, agjencitë që përpunojnë pagesat e papunësisë dhe ndihmojnë me vendosjen e vendeve të punës, thuhet se po u bëjnë presion disa prej atyre të regjistruar pranë tyre që të marrin në konsideratë ndryshimin e fushës së punësimit. Dhe në raste të caktuara praktika lejohet.

Pas dy viteve të pasuksesshme të kërkimit të punës, një estetiste të papunë në Lozanë iu ofrua mundësia e trajnimit për një pozicion në kujdesin shëndetësor nga zyra lokale e punësimit. Fillimisht gruaja tha se nuk ishte e interesuar. Por me kalimin e kohës ajo e kishte më të vështirë të thoshte jo. Refuzimi i shpeshtë mund të shihet si jo bashkëpunues dhe të çojë në sanksione, tha ajo. Në fund të fundit, ata që nuk arrijnë të përmbushin rregullat e zyrës së punësimit rrezikojnë të humbasin pagesat e sigurimit të papunësisë.

Situata ligjore nuk është e qartë. Në parim, dikush i mbuluar nga sigurimi i papunësisë duhet të pranojë një punë pune që i ofrohet me një sërë përjashtimesh, të tilla si paga që nuk është në përpjesëtim me punën, një vend pune shumë larg shtëpisë ose kushte të tjera që konsiderohen të papërshtatshme. Por ajo që konsiderohet e papërshtatshme nga një punëkërkues mund të ndryshojë nga përkufizimi i zyrës së punësimit./Bota Sot

TË FUNDIT
37 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
41 minuta
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
45 minuta
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
49 minuta
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
57 minuta
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

ME TE LEXUARA

14 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
41 minuta
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
37 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
20 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

INFO

NA NDIQ