Zvogëlohet niveli i ujit të Liqenit të Dojranit dhe Ohrit

Picture of INA
INA

10/08/2023

Është zvogëluar për dy centimetra niveli i ujit të Liqenit të Dojranit, ndërsa për një centimetër niveli i Liqenit të Ohrit, ndërsa niveli i Liqenit të Prespës është njejtë si dje, tregojnë rezultatet e matjeve të fundit të bëra nga Drejtoria për punë hidrometeorologjike (DPHM).

Me këtë, niveli i Liqenit të Ohrit është për katër centrimetra më i lartë nga mesatarja për gushtin, ndërsa nivelet e dy liqeneve tjera natyrore në vend janë më të ulëta nga mesataret edhe atë për 1,22 metra tek Liqeni i Dojranit dhe për 1,8 metra tek Liqeni i Prespës.

Për dallim nga liqenet, nibvelet e lumenjve zakonisht janë të ngjashme si të djeshmet ose janë pak më të ulëta. Kërcimi më të madh të nivelit prej tetë centrimetrave ka lumi Vardar në vendin matës afër Demir Kapisë.

TË FUNDIT
56 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

ME TE LEXUARA

2 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun
14 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
56 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
12 orë
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 ditë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
9 orë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
2 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot
13 orë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

INFO

NA NDIQ