Zvogëlohet niveli i ujit të Vardarit në Jegunovcë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Më shumë se dy herë është më i ulët niveli i Vardarit në vendin matës Jegunovcë, ndërsa në tre stacionet tjera matëse niveli i ujit të lumit është afër mesatares, tregojnë rezultatet e matjes së fundit të bërë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike (DPHM).

Megjithatë, nivelet e disa lumenjve në vend janë më të larta se dje edhe pse te pjesa më e madhe janë më të ulëta nga mesatarja shumëvjeçare për muajin shkurt. Përjashtim është lumi Strumica në vendin matës në Sushevë ku niveli i ujit është pak më i lartë nga mesatarja.

Nivel më të lartë nga mesatarja dhe atë për 2,88 metra ka në Liqenin e Dojranit, ndërsa nivelet e ujërave të Liqenit të Prespës dhe të Ohrit janë më të ulëta se mesataret. Niveli i liqenit të Ohrit është për 12 centimetra më i ulët nga mesatarja, ndërsa liqeni i Prespës më i ulët për 1,62 metra dhe është dy centimetra nën minimumin absolut.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ