Zyberi: Burgjet të mbipopulluara, me kushte çnjerëzore

Picture of INA
INA

03/10/2023

Zhurma politike ndaj propozim ligjit për amnisti është e panevojshme, vlerëson Avokati i Popullit Neser Zyberi. Qëllimi parësor i propozuesit është tejkalimi i problemit me mbipopullimin nëpër burgje, shprehet Zyberi, ndonëse shton se kjo nuk do të ishte zgjidhja afatgjatë.

“Politizimi është bërë edhe për këtë fakt që e thatë, që të mos eventualisht të amnistohen kategori të cilat supozohet të cilat nuk duhet të përfshihen në amnisti dhe një pjesë e opozitës këtë e bën për qëllime politike në kuptimin që të mos merr mbështetje gjithë popullore një iniciativë e këtillë dhe pastaj kjo të reflektohet në procesin zgjedhor. Unë problemin e shikoj nga aspekti i respektimit të lirive dhe të drejtave të njeriut, përfshirë kategorinë e personave të burgosur të cilët janë në kushte johumane dhe çnjerëzore të vendosur atje, për shkak të mbipopullimit, kanë kujdes çnjerëzo nën çdo nivel të dinjitetit dhe nevojës së shëndetit të parapara me ligjin për mbrojtje shëndetësore dhe ka kapacitete që janë skajshmërish të limituara të cilat shkaktojnë konflikte dhe probleme të tjera”- tha Naser Zyberi, Avokat i Popullit.

TË FUNDIT
32 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
3 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
3 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
3 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re
5 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

ME TE LEXUARA

5 orë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?
21 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
5 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve
21 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
3 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

IMG_3317

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

INFO

NA NDIQ