Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INA
INA

10/12/2023

Dispozitat e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut nuk janë thjesht fjalë të shtypura, ato janë drejtime për lëvizjen e shoqërive. Çdokush ka të drejtë të jetojë një jetë normale, tha Avokati i Popullit Naser Zyberi me rastin e 10 dhjetorit, Ditës së Lirive dhe të Drejtave të Njeriut.

“Në vitin në të cilin ne përkujtojmë 75-vjetorin e miratimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument që ishte i pashmangshëm pas traumës më të madhe të përjetuar nga bota, Luftës së Dytë Botërore, dua të bëj një apel, një mesazh për të gjithë aktorët e shoqërisë.

Dispozitat e kësaj Deklarate nuk janë thjesht fjalë të shtypura. Këto janë drejtimet për lëvizjen e shoqërive.

Bëni çdo përpjekje për të zbatuar çdo fjalë që shkruani në jetën tuaj të përditshme”, thotë ZyberiShteti, shton ai, ekziston për hir të qytetarëve dhe jo e kundërta.

“Prandaj, në çdo rast, çdo qytetar, pavarësisht nga kombësia e tij, nga ngjyra e lëkurës, nga gjuha që flet dhe kush ju drejtohet, dëgjojeni, përkushtohuni dhe mundësoni që të arrijë qëllimin e tij me Kushtetutë dhe e drejta e garantuar me ligj.

Bëhet fjalë për jetë njerëzore, fate dhe askush nuk ka të drejtë të luajë me to”, shton Zyberi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Talat Xhaferi

FOTO/ Xhaferi-Dir: Ukraina gjithmonë mund të shohë në Maqedoninë e Veriut një mik, partner dhe përkrahës

INFO

NA NDIQ