Zyrtari i OKB-së jep dorëheqjen: Në Gaza po bëhet gjenocid, kemi dështuar

Picture of ina-online
ina-online

31/10/2023

Një zyrtar i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut ka lënë punën për shkak “të gjenocidit që po bëhet në Gaza, të cilin OKB nuk ka arritur ta ndalojë.”

Craig Mokhiber, drejtori i Zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut të OKB-së në Nju Jork, tha në një letër se Gaza është një rast tekstual i gjenocidit.

Mokhiber bëri të ditur se ai ka jetuar në Gaza duke punuar për të drejtat e njeriut për OKB-në në vitet ’90. Ai akuzoi Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet evropiane për “mbulim politik dhe diplomatik për mizoritë e Izraelit.”

Në letrën, e cila filloi me një deklaratë ku pranohej se ky do të ishte komunikimi i tij i fundit zyrtar në pozicionin që mbante, Mokhiber shkroi se pasi ishte dëshmitar i asaj që ndodhi në Ruanda, Bosnje, dhe civilëve Rohingya në Mianmar, OKB-ja ka dështuar vazhdimisht në ndalimin e gjenocideve.

“Komisioner i lartë, ne po dështojmë përsëri,” shtoi ai. Letra iu dërgua shefit të OKB-së për të drejtat e njeriut Volker Turk në Gjenevë.

TË FUNDIT
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
4 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
4 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
4 orë
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
6 orë
Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve

ME TE LEXUARA

4 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
24 orë
Zbardhet vrasja në Debresh, arrestohen tre persona
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
12 orë
Zëdhënësi i DASH-it: Kasanof do të angazhohet nga afër edhe me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
12 orë
Tërmeti ‘shkund’ Shqipërinë, ndihen lëkundje të forta në disa qytete
1 ditë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
10 orë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit

LEXO MË SHUMË

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

arben taravari

Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat

Pançe Toshovski

Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve

ridvan ibrahimi

Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

IMG_4667

Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës

IMG_4668

Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi

ahmeti drin ali

VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit

INFO

NA NDIQ