Zyrtari turk jep teori të çuditshme, ja kush i shkaktoi tërmetet në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2023

Një zyrtar qeveritar ka paraqitur një teori të çuditshme rreth asaj që shkaktoi tërmetet shkatërruese në Turqi, një teori që ndoshta do ta prisnit nga një konspiracionist.

Serdar Hüseyin Yıldırım, i cili është president i Agjencisë Turke të Hapësirës, ​​jo vetëm që fajësoi të huajt për tërmetet, por edhe “e di” se si ndodhi.

Yildirim shpjegoi se tërmetet shkaktohen nga satelitët në hapësirë ​​që hedhin shufra titani në tokë.

“Ka satelitë lufte që mund të dërgojnë shufra aliazh titani 10 metra nga Hapësira në çdo objektiv! Këto shufra depërtojnë në një thellësi prej 5 kilometrash në tokë, duke krijuar një tërmet me magnitudë 7-8 të shkallës Rihter. Nuk është e mundur të gjurmohen”, tha ai.

Edhe pas mijëra postimeve në Twitter që tallnin “teorinë”, Yildirim sqaroi se ajo që ai thotë nuk është aq e pamundur.

Ai po fliste, të paktën thotë ai, për një sistem armësh të përshkruar nga një institut strategjie që mund të fshinte një qytet të vogël nga harta.

“Ky sistem nuk ka asnjë funksion si aktivizimi i linjave të thyerjes apo gjenerimi i tërmeteve tektonike. Prandaj, nuk ka asnjë lidhje me fatkeqësinë e Kahramanmaras, e cila është një tërmet tektonik që ndodhi në një vijë të thyer të njohur. Nuk dua që të keqkuptohet”./Bota Sot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ