Albin Kurti lanson projektin “Superpuna”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Shkurt, 2023

Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti ka lansuar projektin e ri që garanton punë dhe të ardhura të sigurta për të rinjtë.

“Qeveria për rininë. Qeveria për punësimin.

Pas masave të punësimit për gratë, personat me aftësi të kufizuara dhe familjet pa asnjë anëtarë të punësuar, nga sot e filluam dhe masën e radhës, atë të Punësimit të Garantuar për të Rinjtë.

Rininë e kemi aset të së tashmes e potencial të së ardhmes. Kujdesi, vëmendja dhe investimi ynë në ta sot, është angazhimi, kontributi dhe investimi i tyre në vendin tonë nesër.

Për çdo të ri apo të re të punësuar përmes platformës SuperPuna, Qeveria e jonë do të subvencionojë 264 euro të pagës nga punëdhënësi për gjashtë muajt e parë. Synimi ynë është që brenda vitit të parë të zbatimit të kësaj mase të ofrojmë mbështetje për deri në 10 mijë vende të reja të punës të rinjtë tanë mes moshës 18-25 vjeç”, ka shkruar Kurti. (INA)

Linku i platformës: https://superpuna.rks-gov.net/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_2044

E fejuan kur ishte vetëm 4 vjet, historia e pabesueshme e gruas: 18 vjet jam martu, ai i ka pas 15, fëmijë u kanë

IMG_2041

Haziri me akuza: Qeveria Kurti shkaktoi krizën e 7-të me Veriun gjatë mandatit të saj

hotel

Në Strugë dhe Ohër në gastronomi nevojiten rreth 2000 punëtorë, por nuk ka kush të punojë, rinia largohet

IMG_2043

Shea: Veriu çështje e brendshme e Kosovës, punoni me BE-në e SHBA-në dhe mos e humbni besimin

kurti vucic

Kurti thotë se dhunën në veri e shkaktuan grupet fashiste, pjesë e listës së pagave të Serbisë

kurti kfor

Komandanti i KFOR-it: Albin Kurti ka bërë veprime të njëanshme

cigare-750x430

Shqipëria, e fundit në rajon për kultivimin e duhanit

vucic

Mediat kroate: Vuçiq me video-adresim gati si Millosheviqi në vitin 2000

kurti-1

Kurti: Kryetari i komunës së Leposaviqit po qëndron stoikisht

INFO

NA NDIQ