Kushte për Serbinë, BE miraton paketën 6 miliardë euro për Ballkanin

Picture of ina-online
ina-online

07/05/2024

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Europian i ka dhënë dritën jeshile përfundimtare miratimit të programit të ndihmës financiare për Ballkanin Perëndimor e cila kap vlerën e 6 miliardë euro.

Ashtu edhe siç është bërë e ditur më parë nga Komisioni Europian, vendeve të Ballkanit Perëndimor u kërkohet miratimi i shumë reformave dhe ku ndër më kryesoret janë ato të shtetit të së drejtës dhe sundimit të ligjit.

Sakaq për Kosovën dhe Serbinë ka një parakusht e cila ka të bëjë me normalizimin e marrëdhënieve si dhe arritjen e dakordësisë për të gjitha marrëveshjet e kërkuara nga Bruskeli. Ndihma financiare prej 6 miliardë euro do të ndahet për çdo vend të Ballkanit Perëndimor në bazë të numrit të popullsisë, ku pjesën më të madhe do ta marrë Serbia.

TË FUNDIT
32 minuta
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
2 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
7 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
7 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

Dodik

Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

zgjedhje vota votime maqedoni

Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

INFO

NA NDIQ