Takimi i hapur i Komisionit për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi me shoqërinë civile dhe institucionet lokale në Gostivar

Picture of ina-online
ina-online

06/07/2023

Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi (KPMD) vazhdon të mbajë takime të hapura me përfaqësues të sektorit civil dhe institucioneve në nivel lokal.

Qytetarët dhe aktivistët e organizatave të shoqërisë civile dhe përfaqësuesit e institucioneve në komunën e Gostivarit dhe rrethinën e saj, sot (6 korrik 2023) do të kenë mundësinë të diskutojnë dhe të caktojnë problemet e mundshme sistematike me diskriminimin.

“Për kënaqësinë tonë të madhe, besimi i Komisionit tek qytetarët po rritet, gjë që vihet re edhe përmes rritjes së numrit të peticioneve që qytetarët paraqesin për mbrojtje nga diskriminimi. Për ne, kjo paraqet një përgjegjësi të madhe, por edhe një motiv shtesë për angazhim të mëtejshëm në drejtim të promovimit të barazisë, avancimit të të drejtave të njeriut dhe parandalimit dhe mbrojtjes nga çdo lloj diskriminimi në vendin tonë. Ne përpiqemi dhe arrijmë t’u përgjigjemi të gjitha ankesave brenda një kohe të arsyeshme dhe jemi vërtet shumë të lumtur që publiku e njeh këtë. Qëllimi i këtyre takimeve është përmirësimi i mëtejshëm i komunikimit me përfaqësuesit të sektorit civil dhe pushtetit lokal lidhur me kompetencat tona, mënyrën se si veprojmë dhe vendosim dhe rolin e tyre në të gjithë procesin, sepse njohja dhe çrrënjosja e të gjitha formave të diskriminimit është detyrë dhe detyrim i përbashkët“, theksojnë nga KPMD.

Këto takime janë pjesë e aktiviteteve që Komisioni ndërmerr për të afruar punën e tij me qytetarët, si dhe për ta rritur transparencën në punën e tij. Gjithashtu, ditët e hapura paraqesin një mundësi për ta thelluar bashkëpunimin me sektorin civil dhe institucionet në nivel lokal për të ngritur nivelin e njohjes së diskriminimit, si edhe në luftën efektive kundër tij.

Takimet e hapura me përfaqësues të sektorit të shoqërisë civile dhe institucioneve në nivel lokal filluan muajin e kaluar në Kriva Pallankë, në të cilin anëtari i Komisionit, Irfan Deari, pati një diskutim të frytshëm. Takimet do të vazhdojnë më 13 korrik në komunën e Gjevgjelisë, ndërsa deri në fund të këtij viti janë planifikuar takime të hapura edhe në gjashtë qytete të tjera të vendit. Këto aktivitete realizohen me mbështetjen e Misionit të OSBE-së në Shkup.

Ndryshe, Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi, përveç rolit mbrojtës dhe reagimit ndaj ankesave nga qytetarët, si detyrë zyrtare, ka edhe rol parandalues, të cilin e realizon përmes edukimit dhe bashkëpunimit me organizatat e shoqërisë civile, institucionet shtetërore dhe institucionet në nivel lokal.

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
Protesta në Shkup, thirrje për lirimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
7 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 ditë
BDI: VLEN me shpifje tentojnë të mbulojnë tradhëtinë e madhe ndaj shqiptarëve
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së
7 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ