3.8 C
Macedonia
E hënë, Nëntor 20, 2017

GJERGJ FISHTA – ZËRI I KOMBIT

Shkruan: Xhelal Zejneli Me rastin e 75-vjetorit të vdekjes GJERGJ FISHTA – ZËRI I KOMBIT Ati françeskan Gjergj Fishta (1871-1940) është poet, publicist, pedagog, politikan. Drejtoi për...
video

Videot e rralla: Pushtimi dhe çlirimi i Shqipërisë / VIDEO

Këto video të rralla dhe kaq befasuese tregojnë tre momente shumë të rëndësishme në jetën e shqiptarëve: Pushtimi nga Italia fashiste, lufta ndaj gjermanëve...

Si e copëtuan Ilirinë shtetet fqinje grabitçare?

Konsideroj se është i lumtur ai që në veprimet e tij udhëhiqet nga fryma e kohës, pra, së këtejmi i palumtur është ai veprimet...

Shqiptarët e lashtë që lanë shenjë në Greqi

Nga Vincenzino Ducas Angeli Vaccaro* Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë...

Putini në Serbi varros Europën!

Xhemal Ahmeti Putini ka intensifikuar marshin drejt Europës. Serbia nuk e donë BE-në për tu bërë anëtare e të civilizuarëve por për ta përmbys atë...

‘NYT’ në vitin 1911: Shqiptarët raca më e shkëlqyr në Evropë

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën...

‘’Luboteni-Butina-historia dhe tradita’’, aty ku u mbajt kuvendi mbarëshqiptar

https://www.youtube.com/watch?time_continue=147&v=bOOE_mJxhac Lubotenasit e organizuan manifestimin pikërisht para shtëpisë së Esat Limanit, në të cilën më 12 dhe 13 gusht 1912 u mbajt kuvendi mbarëshqiptar me...

Nderim Rexhaj, fizioterapeuti i Kombëtares së Futbollit të Kroacisë

Nga Arif EJUPI /INA Ciklet migruese të shqiptareve të Kosovës,gjatë shekullit të kaluar dhe  gjatë këtij fillim shekulli  janë zhvilluar me intensitet të lartë. Shkaktarë kryesor i...

Rufi Osmani rrëfen detaje të reja dhe të pa dëgjuara për ngjarjet e Gostivarit

Ish- lideri i RDK-së, Rufi Osmani sonte në një emision në televizionin 21 ka shpalosur detaje të reja për ngjarjen e Gostivarit e cila...

Milazim Krasniqi: Si u bë Ibrahim Rugova kryetar?

Një prej themeluesve të LDK-së, Milazim Krasniqi, me rastin e 26-vjetorit të themelimit të kësaj partie ka treguar detaje ekskluzive për portalin mbarëkombëtarë tesheshi.compër...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!