111-vjetori i Pavarësisë/ “Parada e Shqiptarëve” në Tiranë (VIDEO)

ina-online
ina-online

28/11/2023

Skënderbeu ngriti flamurin në Krujë në 28 nëntor të vitit 1443 dhe bëri bashkë shqiptarët në luftën për bashkim.

Po ashtu edhe sot i priu dhe paradës në Tiranë. Me veshjen e heroit kombëtar i hipur mbi kalin e bardhë përshkroi bulevardin nga sheshi Nënë Tereza.

Pas tij diasporës e Amerikës me simbolet e tyre. shqiptarët e angazhuar në policinë e New Jorkut u bënë po ashtu pjesë të shoqëruar me tingujt shqiptar Me valle e këngë trojet nga Presheva, Ulqini, Tetova, e Kosova marshuan me këngët e trevave e me veshjet unike të tyre të ruajtura me fanatizëm

Nuk munguan tupanët. Radhën e kishin qytetet brenda kufirit shtetëror. “Konferenca e Londrës nuk e njohu qeverinë e Vlorës”-

Ceremoniali u mbyll me arbëreshët si qershia mbi tortë me traditat që i kanë ruajtur me fanatizëm për më shumë se 5 shekuj. Të vegjël e të rritur ndoqën paradën, por edhe dhanë urimet e tyre. Nuk munguan as të huajt. Me dorë në zemër dhe me nderime ushtarake në shesh u ndoq ngritja e flamurit kombëtar./OraNews

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

komuniteti mysliman në shqipëri

Sot zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman shqiptar, ja kush janë 3 kandidatët! (FOTO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

bajraktar-dron

Dronët Bayraktar mbërrijnë në Shqipëri

Albin Kurti Shkup

Kurti merr pjesë vetëm virtualisht në Samitin e Tiranës

vjosa Osmani

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vjen së bashku me fitoren e Ukrainës

Rama Zelenski

A do bisedoni me Zelenskyn për njohjen e Kosovës? Përgjigjet kryeministri Rama

rama zelenski

Zelensky nderon me dekoratën më të lartë Ramën, nënshkruhen marrëveshjet e miqësisë

INFO

NA NDIQ