Sal Rusi dhe Harri Bajraktari vendosën Flamurin Kuq e Zi në ndërtesën e biznesit...

Ashtu si edhe viteve të kaluar, për më shumë se një Shekull, shqiptarët e Amerikës, festojnë 28 Nëntorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë,...

“Lopët mbi çati” një dokumentar grandioz zviceran për maqedonasi që u zhduk pa gjurmë

Dokumentari i jashtëzakonshëm zviceran “Lopët në çati”, tregon për një komunitet të fermerëve malorë në Tiçino – dhe një vdekje misterioze A ishte një hap...

Djaloshi shqiptar gjeti çantën me 9 mijë franga dhe bëri gjestin e madh!

Djaloshi shqiptar Eduardt Latifi vuri re një çantë të braktisur para një dyqani. 26-vjeçari gjeti 9 000 franga para të gatshme. Ai menjëherë e...

Babë e bijë nga Kosova humbin jetën në një aksident në Zvicër (FOTO)

Një i ri nga Kosova, së bashku me vajzën e tij 6 muajshe, kanë humbur jetën mbrëmë si pasojë e një aksidenti në Zvicër....

Ujëvara e Niagarës ndriçohet me ngjyrat e flamurit shqiptar për festën e Pavarësisë

Kështu të paktën thotë Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal Muça, i cili ka publikuar në llogarinë e tij në "Facebook", pamjet ku tregon...

Shqiptaro-amerikanët themelojnë Kongresin Panshqiptar Amerikan, një iniciativë e fuqishme lobimi

Në këtë ditë të përvjetorit të 108 të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, aktivistët shqiptaro-amerikanë njoftojnë me plot ngazëllim se është themeluar Kongresi Panshqiptar...

Shqiptarët në Philadelphia ngritën flamurin kuqezi në sheshin e bashkisë

Shoqata “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia i kushton një rëndësi të madhe festmit të 28 Nëntorit, Ditës së Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, që...

Rreth 60% më pak mërgimtarë nga Zvicra këtë vit në vendlindje

Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020,...

Shqiptari ekzekutohet me 8 plumba në mes të Brukselit, prokuroria jep detajet e para

Një shqiptar është ekzekutuar të premten në mbrëmje, në Bruksel. Sipas mediave belge, ngjarja ndodhi pranë Bulevardit “Louis Mettewie” në “Molenbeek-Saint-Jean”. Nga të shtënat shqiptari, identiteti...

Joe Biden letër shqiptarëve: Ne do ta udhëheqim botën me fuqinë e shembullit tonë

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës kosovare “Miqtë e Amerikës”. Letrën, Biden e ka...