8 mijë vende të reja pune në ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10D

Picture of INA
INA

29/05/2023

“Me miratimin e ndryshimeve ligjore në Kuvend u hap rruga për ndërtimin më të shpejtë dhe më të lirë të autostradave të korridoreve 8 dhe 10D në Maqedoni. Ky është projekti më i madh strategjik dhe infrastrukturor në vend”.

Këtë e theksoi mbrëmë në një tubim me qytetarët, Sanja Lukarevska, nënkryetare e Bashkimit Socialdemokrat të Maqedonisë (LSDM).

Ajo tha se në ndërtimin e korridoreve do të përfshihen edhe kompanitë vendase, të cilat do të hapin 8 mijë vende të reja të punës dhe investime të reja në vlerë prej 1.3 miliardë euro.

Sipas saj, parashikohet rritje e GDP-së prej 2 për qind në vit në pesë vitet e ardhshme. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
8 orë
Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit
9 orë
“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

ME TE LEXUARA

5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
16 orë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
16 orë
Euro 2024, arenë e rivaliteteve ballkanike
15 orë
Armando Broja rikthehet titullar? Finalja me Spanjën, ja tri lëvizjet e Silvinjos te Kombëtarja shqiptare
13 orë
Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

qeveria

“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

Screenshot_4-16-600x360

Gjeorgjia barazon me Çekinë, shpresë për Shqipërinë

moti nxehti temperatura-termometri

I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon

qeveria

Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç

Hristijan Mickoski

Mickoski: Mjaft debatuam për çështje etnike, është koha të fokusohemi në ekonomi dhe zhvillim

INFO

NA NDIQ